Odżywianie a stres.

Witajcie,
Dzisiaj o tym co jeść, aby złagodzić skutki stresu, który w końcu towarzyszy nam każdego dnia. W pracy zdenerwuje nas szef bądź klient, w domu żona, mąż, czy ktoś nam bliski, a później znowu wkurzymy się na popsuty rower, samochód, itd. itd. Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Przeżywany długotrwale i w dużym natężeniu może prowadzić do chorób serca i innych poważnych kłopotów zdrowotnych. Zamiast jednak sięgać po kolejną tabletkę uspakajającą warto podejść do problemu od strony odżywiania…


Stres jest reakcją naszego organizmu na jakieś zdarzenie. Stymuluje on wydzielanie kortyzolu i adrenaliny, które poprawiają nasza wydolność umysłową i fizyczną. Powinien nas przede wszystkim motywować do działania w momentach zagrożenia. Natomiast kiedy jest on zbyt intensywny i trwa zbyt długo, może doprowadzić do: zespołu chronicznego zmęczenia, apatii, ospałość, bądź problemu ze snem, depresji i różnych dolegliwości fizycznych. W naszym przypadku, osób z cukrzycą, u dużej liczby powoduje również rozchwianie glukozy we krwi. Ja osobiście należę do tej grupy, u której stres nie wpływa znacząco na poziom glukozy.

Często podczas stresu zaburzeniu ulega również odżywianie się. Tutaj jedni doświadczają braku apetytu, u innych zaś ten apetyt zostaje wzmożony. Zazwyczaj osoby, które w tych trudnych momentach próbują zajeść stres, najczęściej sięgają po produkty zawierające dużo cukru i soli. Takie wybory powodują spowolnienie pracy metabolizmu, a co za tym idzie prowadzą do otyłości i nadwagi. Wiele osób podczas stresu sięga również po alkohol, co tylko pogarsza ich sytuacje. Alkohol stymuluje nadnercza do zwiększonej produkcji kortyzolu i adrenaliny, poza tym jest trucizną dla organizmu.


W sytuacjach stresowych powinniśmy spożywać te produkty, które ograniczą działanie hormonu stresu, a zwiększą poziom hormonu szczęścia serotoniny. Co zatem jeść?

1. Witamina B, która odpowiada za prawidłową prace naszego układu nerwowego. Znajdziemy ją m.in. w rybach, mięsie, kaszach, niektórych warzywach np. brokułach, fasoli czy roślinach strączkowych takich jak soja, soczewica, ciecierzyca,
2. Witamina C, a więc jemy dużo truskawek na które właśnie jest sezon, czarne jagody, żurawinę i oczywiście cytrynę,
3. Magnez, który znajduje się w orzechach, fasoli, płatkach owsianych,
4. Węglowodany, ale tylko te o niskim indeksie glikemicznym: chleb żytni pełnoziarnisty, kasza kuskus, makaron pełnoziarnisty,
5. Białko zwłaszcza pochodzące  z chudego mięsa, ryb, jajek


Nie od dzisiaj wiemy, że wszystko co jemy ma przeogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i również na to jak się czujemy i funkcjonujemy. Komponując odpowiednio jadłospis jesteśmy w stanie wpływać nie tylko na nasz nastrój, ale też budować odporność i skutecznie walczyć ze stresem. Nasz organizm to koszyczek, który wypełniamy, im więcej znajduję się w nim dobrego i wartościowego pożywienia, tym lepiej organizm radzi sobie w życiu. Natomiast wybierając puste pożywienie, koszyk się nie może zapełnić i tym samym organizm nie ma tego co jest mu najbardziej potrzebne. Życzę Wam jak najmniej stresu, a jeśli już to dobrego paliwa na jego pokonanie…

Pozdrawiam Was ciepło, Ania ;) 

Komentarze

Popularne posty