Biegajmy zdrowo i bezpiecznie.

Witajcie,
Po krótkiej przerwie w bieganiu, ponownie na swoim blogu wracam do tematu biegowego. Pierwszy miesiąc, dopiero co nowego roku, mamy już za sobą. Większość z nas z prawdziwą tęsknotą upatruje pierwszych oznak wiosny. Sama jestem jedną z nich. Chociaż podobno prawdziwy biegacz jak i kolarz z krwi i kości, również zimą przemierza swoje kilometry i żadne warunki nie są im straszne. Bez wątpienia i jednych i drugich w sezonie wiosenno-letnim spotkać można zdecydowanie więcej. Najważniejsze, aby w momencie kiedy nie lubimy mokrej i śliskiej nawierzchni, a i smog zimowy w końcu zdrowy nie jest, o bieganiu i kolarstwie nie zapominać i budować oraz wzmacniać formę całego ciała mimo, że jesteśmy poza sezonem. Dzisiaj o sposobach na zdrowy bieg oraz o bieganiu bezpiecznym, bo w końcu wiosna coraz bliżej… Nie wiem jak Wy, ale ja już doczekać się nie mogę…



W tym roku, jak już zapewne Wam wspominałam, mój sezon kolarski uległ przedłużeniu, a ten biegowy trwa nadal. Oczywiście nie jest tak intensywny jak bywa to wiosną, latem, czy wczesną jesienią. Na całe szczęście zima nie taka straszna jest, więc warto wykorzystać bardziej sprzyjające dni i odbyć trening na zewnątrz. W końcu nie ma nic lepszego, jak budowanie formy na świeżym powietrzu. Pod warunkiem oczywiście, że bez udziału popularnego ostatnio w naszym kraju smogu.  


Jednym z podstawowych błędów osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, jest niestety skupianie się tylko i wyłącznie na jednej dyscyplinie. Wystartowaliście np. z bieganiem, poczuliście przysłowiowego bakcyla i tłuczecie każdego dnia identyczny trening. Sama do takich osób kiedyś należałam. Wnet jednak zapłaciłam za to dosyć wysoką cenę, jaką była poważna kontuzja, o której już niejednokrotnie też wspominałam. Sposoby, które pomogą na pewno biegać zdrowo i bezpiecznie, czas zatem przypomnieć:

  • Biegaj, ale nie tylko. Zasada ta odnosi się nie tylko do osób, które chcą pracować nad polepszaniem swoich wyników biegowych, ale też do wszystkich, którzy kochają uprawianą przez siebie dyscyplinę. Stosowanie urozmaiconego treningu, umożliwia utrzymanie równowagi mięśniowej oraz zmniejsza ryzyko urazów. Dajemy też odpocząć stawom i poprawiamy wydolność aerobową.
  • Nie rozpędzaj się za bardzo. Kolejnym błędem jest bardzo często zbyt intensywny trening już na dzień dobry. Stopniowo dawkujemy intensywność treningu oraz długości dystansu. Organizm potrzebuje czasu, aby się przygotować na dłuższe i szybsze biegi. Nie należy zapominać również o bardzo ważnej regeneracji.
  • Słuchaj własnego ciała. Nie ma bólu bez przyczyny, a tego nie należy bagatelizować. Nawet ból związany z przeciążeniem zasługuje na nasza uwagę i przeanalizowanie treningu,
  • Bezpieczeństwo. Nasi najbliżsi powinni być poinformowani o naszym planie treningowym, jego trasie i czasie. W przypadku osób z cukrzycą jest to podstawa. Największy problem w spełnieniu tego punktu mogą mieć osoby zamieszkujące samodzielnie. Może dobrym rozwiązaniem dla zachowania jak największego bezpieczeństwa, jest po prostu bieganie w miejscach obleganych przez ludzi. Niestety nie jest to też  jego gwarancja, ale przynajmniej szansa, że w sytuacji zagrożenia ktoś nam szybciej pomoże niż na bezludziu.
  • Nie biegamy anonimowo. Należy pamiętać o najmniejszym identyfikatorze, czy numerze telefonu do bliskiej osoby, które w razie wypadku pomoże w rozpoznaniu naszej osoby. 
  • Biegaczu - bądź widoczny. Zwłaszcza zimą, kiedy przeważają ciemności i szarości. Warunkiem bezpieczeństwa jest zakładanie strojów z elementami odblaskowymi, czy używanie czołówki. Pamiętajmy, że chodzi nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale również o innych.
  • Biegaczu - nie zagłuszaj sobie otaczającego Cię świata. Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale co tu dużo pisać, również pomaga w bieganiu, sprawia, że trening jest przyjemniejszy i czasami nawet bardziej zadowalający. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy sami na trasie. W każdej chwili może nadjechać samochód, czy rower. Słuchamy muzyki tak, aby to wszystko również usłyszeć. 


Dobra, dosyć tego „kazania”, idzie ktoś pobiegać? Tylko na trasie możesz poczuć, jak ważne są powyższe punkty. Zdrowego i bezpiecznego biegu :)

Pozdrawiam, Ania :) 

Komentarze

Popularne posty