Prawidłowa pozycja biegacza.

Witajcie
Zastanawialiście się kiedyś może nad tym, dlaczego na jednych biegaczy patrzy się z przyjemnością, a na innych nie koniecznie? Ci pierwsi zazwyczaj przemierzają swoje kilometry niczym zgrabne łanie, Ci drudzy wyglądają na takich, którzy mieliby za moment paść. Cała tajemnica tkwi tutaj w prawidłowej technice biegu. Jeśli przyjrzeć się biegaczom można zaobserwować, że każdy z nich porusza się inaczej. W dużej mierze jest to spowodowane różną sprawnością i elastycznością mięśni. Na właściwą technikę biegu powinno zwracać się uwagę już na początku naszej przygody z bieganiem. Właściwie dobrana, nie tylko zapewnia dobrą ergonomię i dynamikę biegu, ale również chroni nas przed nieprzyjemnymi kontuzjami... W dzisiejszym artykule o zasadach, które uczynią nasz bieg jak najbardziej bezpieczny i jak najmniej kontuzjogenny…


Podobno bieganie to najprostszy sport, bo biegać w końcu umie każdy. Wystarczy założyć dobre buty, odpowiedni strój i można przemierzać swoje kilometry. Okazuje się jednak, że w tym najprostszym sporcie świata można popełniać sporo błędów. Nieprawidłowe schematy utrwalają się i często zostają przypłacone kontuzjami. Dlatego na prawidłową postawę ciała powinno zwracać się uwagę już od pierwszych naszych biegowych kilometrów. Opanowanie właściwej techniki biegu nie jest wcale sprawą prostą dla współczesnego człowieka. Często siedząca praca przed komputerem tego nie ułatwia. Warto jednak popracować nad optymalnym ułożeniem ciała, aby nasz bieg dostarczał nam jak najwięcej dobrego.


Zasady, którymi należy się kierować, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas biegu:
  1. Tułów. Nie należy pochylać się nadmiernie ani do przodu ani do tyłu. Prawidłowa pozycja tułowia powinna być prostopadła do podłoża lub lekko pochylona do przodu. Zapewniamy sobie prawidłowe napięcie mięśni brzucha i lędźwi podczas biegu.
  2. Praca nóg. Zwracamy uwagę na prawidłowy zakres ruchu w stawach kolanowych i biodrowych. Kolana podczas biegu powinny być unoszone do kąta 45 st., a pięty kierować się do pośladków. Zbyt niskie unoszenie kolan powoduje lądowanie na pięcie przed środkiem ciężkości, co powoduje hamowanie. Początkowo wyższe unoszenie kolan może wydawać się trudne, ale z czasem nasze mięśnie się przyzwyczajają. Pomocny będzie stretching.
  3. Praca rąk. Podczas biegu pracują obie pary naszych kończyn, a praca ta powinna być skoordynowana, prawa noga idzie do przodu, lewa ręka do tyłu. Kończyna górna powinna być zgięta do około 90 st. I ruszać się pionowo w stosunku do podłoża, tak, aby nie następowało krzyżowanie się ramion z przodu klatki piersiowej. Dłoń powinna być rozluźniona i w trakcie cofania znajdywać się na wysokości biodra, a przy ruchu do przodu, wychylać się do momentu, gdy ramię nieznacznie przekroczy oś ciała.
  4. Liniowość biegu. Podczas biegu środek ciężkości ciała powinien podążać jak najbardziej w jednej linii, bez obniżania i podwyższania. Ruch jak najbardziej do przodu,
  5. Częstotliwość biegu. Lepiej stawiać krótsze kroki, a częściej. Optymalna częstotliwość biegu to ok. 180 kroków na minutę. Taka częstotliwość redukuje energię potrzebną do utrzymania tempa i sprawia, że praca mięśni jest mniej intensywna, a jednocześnie bardziej aerobowa. 


Prawidłową technikę należy opanować jak najwcześniej. Im szybciej ją ogarniemy, tym bezpieczniej i efektywniej będzie dla naszego biegu. Nie należy zapominać nigdy o rozgrzewce i rozciąganiu. One nie tylko zapewniają nam zdrowszy bieg, ale również pomagają zachować optymalną pozycję podczas biegu. Bardzo ważnym elementem są również treningi uzupełniające ćwiczeniami ogólnorozwojowymi ciała. Wszystkie zmiany, zarówno te tyczące się intensywności, jak i techniki biegu wdrażamy stopniowo. Zatem biegamy prawidłowo i do przodu :) 

Pozdrawiam, Ania :) 

Komentarze

Popularne posty