Napoje izotoniczne i żele energetyczne w cukrzycy na poziomie.

Witajcie,
Temat napojów izotonicznych podejmowałam już niejednokrotnie. Jest to jeden z tematów, który pojawia się na tapecie wielu specjalistów od spraw żywienia, jako jeden z najbardziej dyskusyjnych. Najbardziej zadziwiające jest zawsze to, że wielu z nas, zarówno amatorów jak i zawodowych sportowców, ma doskonałą świadomość tego, co w siebie wlewa, a mimo to wciąż decyduje się świństwo tankować. Sami organizatorzy biegów, czy innych zawodów sportowych, w punktach odżywczych właśnie serwują te izotoniki, które niestety nie są najlepsze. Dzisiaj przyjrzę się bardziej szczegółowo sprawie nawadniania napojami izotonicznymi, jako źródłem energii i uzupełnienia płynów przez cukrzyka, ale i nie tylko…


Zanim zacznę rozkładanie tytułowych napojów na „czynniki pierwsze” oraz zanim sięgniemy po konkretny napój, należy zadać sobie podstawowe pytanie, które brzmi: czemu tak naprawdę ma służyć napój izotoniczny? Odpowiedź jest prosta. Napój izotoniczny ma nas nawodnić i być źródłem energii oraz elektrolitów. Niestety część z nich w swoim składzie potrzebnych składników ma najmniej. Kiedy spojrzymy na ich skład, to na liście znajdziemy mnóstwo różnych konserwantów. Im dłuższy skład tym gorszej jakości napój. Półki sklepowe, imprezy sportowe, reklamy medialne efektywnie przekonują nas, że kolorowy napój jest najlepszy i tylko on podniesie nas na odpowiednią kadencję.

Przyznam się, że po napoje izotoniczne sięgam w ostateczności, a na pewno już nie na te, które swoją barwą aż biją po oczach. W zimie jako źródło energii wybieram żele, które stosuję na trasie, a wodę używam jako źródło nawodnienia. U mnie ten duet sprawdza się najlepiej. Ciepłą wiosną, jesienią i na pewno latem, w momencie wystąpienia niedocukrzeń przerzucam się na napoje izotoniczne, które przede wszystkim podniosą poziom glukozy, ale również nawodnią. Pamiętajmy, im wyższa temperatura powietrza, tym większe zapotrzebowanie na płyny, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. 

Napoje, o których mowa możemy podzielić na trzy rodzaje. Z racji tego, że każdy z nich inaczej nawadnia, dawkuje też inny poziom energii, najbardziej ekonomicznym i zarówno elastycznym jest zakup proszku, który pozwala nam przygotować taki napój, w zależności od naszych oczekiwań. 

Nasze napoje:
Napój hipotoniczny - wybieramy, kiedy naszym priorytetem jest przede wszystkim dobre nawodnienie, dostarcza również substancji energetycznych. Należy zatem mieć na uwadze swoje cukry i poziom zapotrzebowania na węgle w danej chwili w kontekście cukrzycy. 
Napój izotoniczny - dostarcza zarówno substancji energetycznych, jak i zapewnia odpowiednie nawodnienie. 
Napój hipertoniczny - słabo nawadnia, dba przede wszystkim o wysokie doładowanie energetyczne.

Kolejną alternatywą, która podczas treningu w sposób szybki i wygodny podniesie nam poziom glukozy oraz doda energii, są wspomniane żele energetyczne. Na co tutaj warto zwrócić uwagę, aby nasze niedocukrzenie  nie stanowiło większego problemu i szybko się doładować:
- poręczność opakowania, 
- czy dany żel odpowiada nam smakowo,
- większość trzeba popijać wodą, występują jednak bardzo płynne, jak np. Ale, które są bardzo płynne. Pamiętajmy jednak, że wsparte wodą, będą szybciej wchłonięte, co w przypadku niedocukrzenia jest priorytetem,
- dopasowanie dawki węglowodanów do potrzeb. Większość żeli zawiera w saszetce od 20-30g węglowodanów, 
- otwarty, zjadamy w całości, chyba, że są z nakrętką. Wtedy możemy spożyć np. na dwa razy,
- wybierając te z kofeiną, dostarczamy sobie dodatkowo energii, oraz ułatwiamy utrzymanie glukozy na dobrym poziomie. Jedna saszetka zawiera od 20-30 mg kofeiny.


Oczywiście napoje izotoniczne, czy żele energetyczne nie są jedyną alternatywą. Zawsze można zaryzykować i wrzucić do kieszonki banana, batona energetycznego oraz nasze ulubione przekąski. Izotoniki i żele będą jednak najszybsze i najprostsze w użyciu. Banan może zmienić swoją postać i przeistoczyć się w miazgę, owoce suszone, czy baton będą wymagać przeżuwania. Izotoniki są na pewno mniej kosztowną inwestycją, żele większą. Część napojów, tych godnych polecenia, również ma nieco wyższą cenę. Warto jednak wydać więcej, bo to jest zawsze inwestycja we własne zdrowie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również przyrządzenie napoju izotonicznego na bazie wody, soku z cytryny, miodu  i soli. Cukrów treningowych i poza nimi na poziomie!!


Pozdrawiam, Ania :)

Komentarze

  1. Szczerze? Polecam usługi firmy ST Drink (www.stdrink.pl) - mają bogatą wiedzę i doświadczenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Co to za zele w czarnych opakowaniach? Nie moge odczytac nazwy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty