Talerz Cukrzyka: MIÓD

Witajcie,
Czas jesienny często kojarzy mi się w kontekście odżywiania z miodem. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. W dzieciństwie często profilaktycznie miód był skuteczną bronią przeciw przeziębieniom. Obecnie to właśnie jesienią i zimą kiedy to już wracam do domu i mogę zasiąść wygodnie na kanapie, moja cukrzyca wskazuje niedocukrzenie, wtedy najlepiej osładzam sobie życie pyszną herbatą z cytryną i miodem. Mam tzw. przyjemne i pożyteczne. Lepiej w końcu osłodzić miodem niż cukrem, wiemy to prawie wszyscy. Dzisiaj na talerzu słodkiej, właśnie miód.


Miód dobry jest, wiemy prawie wszyscy. Sięgamy po niego zdecydowanie częściej właśnie w okresie przeziębieniowo-grypowym. Czasami niektórzy zawodnicy chętnie spożywają go przed treningiem, czy też startem w zawodach. W końcu bułka pszenna z miodem wśród biegaczy jest tak samo popularna, jak Małyszowa bułka z bananem. Szybki zastrzyk energii, węgle proste, szybko strawne śniadanie, w końcu o to chodzi. Kto nie lubi posmarować nim bułeczki, czy w czasie choroby dodać do mleka? Mnie osobiście marzy się taki dzień, nie chorobowy, ale zupełnie wolny do i od…, gdy mogę zaszyć się pod kocem i w dłoniach czuć ciepło kubka, którego zawartość jest i pyszna i zdrowa.

Rozmarzyłam się teraz, czas wrócić na Ziemię i do atutów, które zawiera w sobie dar pochodzący od pszczół. Co zatem dobrego w miodzie?
  • Miód ma działanie antybakteryjne, zwłaszcza wobec niektórych szkodliwych mikrobów. W przypadku niektórych jest nawet skuteczniejszy od antybiotyków. Miód utrudnia bakteriom tworzenie tzw. biofilmu, który sprawia, że antybiotyki często nie mają dostępu do bakterii. Warto zatem w przypadku antybiotykoterapii wspomagać się miodem.
  • Wzmacnia serce i uzupełnia terapię niewydolności serca. Wystarczy wziąć łyżeczkę miodu i przetrzymać przez chwilę w jamie ustnej, aby mógł przeniknąć do naczyń krwionośnych. Miód w przypadku serca poprawia jego ukrwienie, wzmacnia jego czynność i wydolność.
  • Pomaga w problemach z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą i wieloma innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. 
  • Działa przeciwzapalnie, dzięki czemu jest pomocny w walce z przeziębieniami i chorobami gardła.
  • Miód ma właściwości hiperosmotyczne, dzięki czemu w momencie kiedy pokryjemy miodem zainfekowaną ranę, bakterie szybko orientują się, że ta nowa substancja to pożywienie o wiele łatwiejsze do spożycia i w rezultacie przestają żerować na tkankach. Podobno rany leczone miodem pozostawiają również po sobie mniejsze blizny,
  • Wykorzystane w kosmetologii mleczko pszczele, używane jest do produkcji kremów, balsamów kojących, nawilżających oraz ujędrniających skórę. Wzbogaca skórę w cenne witaminy z grupy B.
  • Zastosowanie w dermatologii, głównie w przypadku leczenia trudno gojących się ran, odleżyn i oparzeń.

Trzeba pamiętać, że produkty pszczele mogą również uczulać. Na szczęście nie doprowadzają do stanu anafilaktycznego, a uczulenie te ogranicza się do objawów jelitowych i skórnych. Osoby z cukrzycą oczywiście muszą również pamiętać, aby spożycie łyżeczki miodu uwzględnić w insulinoterapii. Miód zalicza się do produktów o wysokim indeksie glikemicznym, co zatem idzie bardzo szybko po jego spożyciu poziom glukozy wzrasta. Warto zatem zastanowić się nad spożyciem  łyżeczki miodu z wodą dla podwyższenia glukozy w momencie niedocukrzenia? Miód to również doskonały składnik napojów izotonicznych, które można przyrządzić samemu. Wystarczy woda, cytryna, miód i mamy zdrowy napój izotoniczny, który jest pozbawiony wszystkich e… itd. Ja stawiam na miód gryczany, ale od czasu do czasu sięgam po akacjowy, czy inny płynny. Miodzić, czyli sobie posłodzić :) Życzę smacznego i zawsze zdrowego słodzenia :)

Pozdrawiam, Ania :)

Komentarze

  1. Ja też uwielbiam gryczany. Ale przez wzgląd na glikemię używam akacjowego. Mam z pewnego miejsca. ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akacjowy tez lubie😊W niedocukrzenia miód sprawdza się celująco i jest przede wszystkim zdrowszy niż cukier👍

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty