Dieta cukrzyka.

Witajcie,
Trochę ostatnio Was zaniedbałam, wiem, ale już spieszę z kolejnym artykułem związanym z odżywianiem. Bez wątpienia jest to ważny element w leczeniu cukrzycy, ale i nie tylko. W końcu jak mówi nam przysłowie „jesteśmy tym, co jemy”. O odżywianiu w cukrzycy pisać można sporo. Wszelkie teorie, poglądy poparte nawet badaniami naukowymi pomagają nam bez wątpienia wybierać zdrowiej i świadomiej w dobie konsumenckiego przepychu, jaki zaobserwować można tak naprawdę wszędzie. Pamiętać jednak należy zawsze, że każdy z nas cukrzyków jest jednostką indywidualną i to co sprawdza się u większości, wcale nie musi sprawdzać się u nas. Dzisiaj zatem trochę o tematyce diety w cukrzycy i innych…


Mimo, że część z nas cukrzyków doskonale wie, co jest dla nas dobre, a co nie, to i tak owoc zakazany smakuje zazwyczaj najlepiej… Tak było, jest i będzie. Cała sztuka i trudność w tym, aby tego zakazanego owocu w naszym odżywianiu było jak najmniej. W końcu gdyby miłośnik hamburgera każdego dnia fundował sobie solidną porcję swojego ulubionego fast food'a, to po jakimś czasie poniesie tego konsekwencje. Natomiast jeżeli taką porcje niezdrowego jedzenia zafunduje sobie od święta, to po pierwsze nie spowoduje tym grzeszkiem tak naprawdę niczego złego, wręcz przeciwnie taki ktoś będzie dużo szczęśliwszym. Z cukrzycą czy bez, można sobie od czasu do czasu zafundować coś w stylu niezdrowego jedzenia, u mnie się sprawdza.

Podejście do sposobu odżywiania w perspektywie lat mojego życia zmieniło się diametralnie. Dzisiaj na dobrą sprawę osoba z cukrzycą, owszem powinna ograniczać węglowodany proste, ale też nie musi z nich do końca rezygnować, tak jak to było jeszcze 23 lata temu. Oczywiście bardzo dużo zależy w odżywianiu osoby z cukrzycą od tego, jaką metodę leczenia stosuje. Inaczej sprawa wygląda w cukrzycy leczonej tabletkami, inaczej insuliną, gdzie stosuje się różne metody, np. metoda intensywnej insulinoterapii, sztywnych dawek. Im większa ingerencja pacjenta w decyzję dotyczącą dawki insuliny, tym lepsza elastyczność i komfort życia z cukrzycą. 

Dzisiaj mamy tyle różnych diet, że tak naprawdę nie sposób ich wszystkich zliczyć, a co dopiero znać, czy zastosować je w życiu. Dawniej osobie z cukrzycą zalecano dietę cukrzycową, która głównie kładła nacisk na ograniczenie węglowodanów, tłuszczu.  Dzisiaj większość nie uznaje czegoś takiego jak dieta cukrzycowa. Chętnie jednak korzystamy z innych diet. Popularny weganizm, wegetarianizm, dieta białkowo-tłuszczowa, modna ostatnio dieta ketogeniczna. Pewnie każda z diet jakie do tej pory powstały ma swoje „plusy dodatnie i plusy ujemne” dla zdrowia stosującego. Myślę, że najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby była ona zrównoważona oraz, aby pamiętać, że warto od czasu do czasu pokusić się o kontrolę takich parametrów jak gospodarka lipidowa, kreatynina, gospodarka zasadowa, hemoglobina, czy witaminy.

Wiele jest diet, które polepszają nasze samopoczucie, a oprócz tego  wyrównują wartości: glikemii, HbA1c, BMI oraz WHR. Większość z nich wymaga jednak konsekwencji, cierpliwości oraz wytrwałości. Wiedzą o tym Ci wszyscy, którzy stosowali, bądź stosują jakąś dietę. Współcześnie wielu z nas jest na jakiejś diecie. Rzadkością jest chyba sytuacja, aby usłyszeć od kogoś, że nigdy nie stosowali żadnej diety. 

Z mojego doświadczenia zaobserwowałam, że dla mnie i mojej cukrzycy, bardzo dobrze sprawdza się dieta wegetariańska oraz dieta oparta o niski IG. Natomiast absolutnie nie odpowiada mi, dieta białkowo tłuszczowa. Aczkolwiek znam osoby z cukrzycą, które bardzo dobrze się czują oraz ich cukrzyca jest wyrównana właśnie na białkowo tłuszczowej. Pytanie tylko jakie to później będzie miało konsekwencje dla ich zdrowia. 

W samej już końcówce artykułu, który miał charakter bardziej refleksyjny, kilka myślę ważnych uwag, o których warto pamiętać przy dobieraniu dla siebie diety w życiu z cukrzycą:
  • Odżywianie cukrzyka to przede wszystkim dobre nawyki żywieniowe i trwała zmiana stylu życia.
  • Wybierając dla siebie dietę powinniśmy przede wszystkim uwzględnić: typ cukrzycy, metodę leczenia, masą ciała, ewentualne choroby współistniejące oraz indywidualne preferencje żywieniowe.
  • Aktywność fizyczna.


Smacznych, zdrowych talerzy i cukrów na poziomie ;) 
Pozdrawiam, Ania :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty