Dobra opieka szansą na dłuższe życie z cukrzycą.

Witajcie,
W przedostatnią sobotę, tj. 10 marca, miałam okazję i zaszczyt uczestniczyć w Konferencji „Dobra opieka szansą na dłuższe życie z cukrzycą”, która odbyła się w Poznaniu, a jej organizatorem było Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Była to już kolejna okazja, gdy mogłam spotkać wielu wybitnych specjalistów, ale przede wszystkim też ludzi, którym się chce... Chce się robić coś więcej dla osób dotkniętych cukrzycą. Wśród nich lekarze, pielęgniarki, dietetycy, którzy na co dzień pracują z pacjentami diabetologicznymi i z praktyki mogą dzielić się tym co najważniejsze, czyli doświadczeniem, przekazując to dalej. W dzisiejszym artykule przede wszystkim chcę podzielić się z Wami wrażeniami z Konferencji, ale też zachęcić do korzystania z tego typu spotkań, których w Polsce jest wiele i są bezpłatne...


Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dobra opieka bez wątpienia jest dla nas szansą na dłuższe życie z cukrzycą. W końcu to właściwa edukacja jest jednym z priorytetowych wyzwań współczesnej diabetologii. Stąd też walka o to, aby cukrzykowi żyło się nie tylko łatwiej, ale przede wszystkim, aby większość z nas, osób chorych na cukrzycę, każdego dnia dokonywała świadomych wyborów z pełną odpowiedzialnością za własne zdrowie. 

W praktyce niestety poziom edukacji wśród wielu Pacjentów diabetologicznych w Polsce jest wciąż bardzo słaby. Myślę, że do końca nie można stwierdzić, czy odpowiedzialność za tak niski poziom wiedzy i świadomości wynika z braku chęci i motywacji chorych, właściwego wsparcia rodzinnego, czy też z braku dostępu do zespołu diabetologicznego. Zespół diabetologiczny, dla przypomnienia, to nie tylko lekarz diabetolog, ale też pielęgniarka edukacyjna, dietetyk oraz psycholog. 

Oczywiście można się uprzeć i powiedzieć, że terminy wizyt w poradni się wydłużają, że lekarz, mimo że powinien nam przeznaczać 15-20 minut podczas naszej wizyty, to część poświęca na biurokrację itd. itd. Pocieszę Was, bo niebawem to ma się zmienić i oczywiście na lepsze. Nasz lekarz diabetolog, podczas naszej wizyty w poradni diabetologicznej, będzie decydował o tym, czy wymagamy edukacji. W konsekwencji będzie kierował nas do pielęgniarki edukacyjnej, która będzie nam pomagać i nas edukować. Myślę, że to ogromny krok do przodu, jeżeli chodzi o lepszy poziom edukacji pacjenta diabetologicznego. Oczywiście najwięcej zawsze i tak będzie zależeć od nas cukrzyków, czy i jak będziemy chcieli z tego programu skorzystać.


Program konferencji obejmował:
  • Pacjent z Cukrzycą typu 2 – wyzwania i nowe szanse z perspektywy lekarza rodzinnego. Pani doktor omówiła przyczyny cukrzycy typu 2, szanse jakie dają nie tyle zastosowanie leków, ale w pierwszej kolejności próba zmiany stylu życia pacjenta, wdrożenie aktywności fizycznej. Poza tym pojawiły się powikłania oraz smutne fakty, które mówią, że choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów wśród chorych na cukrzycę typu 2.
  • Standardy Holistycznej Edukacji Diabetologicznej podstawą skutecznej opieki nad pacjentem. Przykład, który dotyczy mnie osobiście. Niewyrównanie cukrzycy nie wynikało z faktu, że mam cukrzycę. Było to skutkiem tego co działo się poza cukrzycą. Pacjent stanowi całość (ciało, umysł, dusza, emocje).
  • Wyzwania opieki koordynowanej, o czym wspomniałam już wyżej w artykule odnośnie zespołu diabetologicznego, który ma pomagać pacjentowi rozumieć cukrzycę i edukować.
  • Cukrzyca na platformie - Nowe rozwiązania w edukacji. Rozwiązania, które niebawem mają usprawnić współpracę z Pacjentem. Temat bardzo ciekawy, ale też bardzo bogaty merytorycznie, aby omawiać jego wartość w tym artykule, ale niebawem w oddzielnym…
  • Warsztaty, które były bardzo życiowe i pokazywały, jak funkcjonuje część z nas, osób chorych na cukrzycę. Z jednej strony, nic co ludzkie nie jest nam obce, z drugiej zaś strony historie pacjentów potrafią wciąż wzruszać i zaskakiwać, ale co najważniejsze, że nawet kiedy niektórym dzisiaj wydaje się, że jest w beznadziei, to jednak najwięcej tkwi w głowie i tak naprawdę własnym podejściem kreujemy codzienność, nawet tą z cukrzycą, gdy wydawać by się mogło, że choroba jest silniejsza. Silniejsza jest ta część z nas, w którą wierzymy…

Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano, jak ogromną rolę odgrywa aktywność fizyczna w leczeniu cukrzycy. Mimo, że brakowało rozwinięcia tematu dotyczącego aktywności fizycznej w cukrzycy, to jednak pojawiło się wiele z motywacji, aby ten ruch był u każdego. Każdy w końcu we własnym środowisku ma kogoś kto żyje z cukrzycą, więc sam może być wzorem i motywacją do tego, aby się ruszać. Konferencję oceniam jako bardzo dobrą. Stowarzyszenie, które było organizatorem ma na swoim koncie już wiele takich inicjatyw oraz wiele przed. Najbliższa Konferencja odbędzie się w Warszawie na początku czerwca. Możecie śledzić ich na fb i dowiadywać się co gdzie i kiedy: SED.Stowarzyszenie.Edukacji.Diabetologicznej


Dla zainteresowanych, Stowarzyszenie działa bardzo prężnie, mają wiele ciekawych programów dla nas diabetyków, np. wsparcie w zatrudnieniu diabetyka. Polecam i do kolejnego czytania :) Jeżeli w Waszym mieście w najbliższym czasie będą miały miejsce jakieś wydarzenia o tematyce cukrzycowej piszcie w komentarzach :)

Komentarze

  1. Cóż, po raz kolejny bardzo dziękuję... Ciągle za mało robię dla siebie... Pozdrawiam serdecznie z Bydgoszczy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy nie jest za późno. Najtrudniej zacząć, później wchodzi w nawyk👍😊

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty