Talerz cukrzyka - obniżam IG produktów.

Witajcie,
Na talerzu cukrzyka, jak zapewne większość osób dotkniętych cukrzycą wie, bardzo ważną kwestią jest obróbka termiczna spożywanych potraw. Można zjeść makaron, po zjedzeniu, którego nasz cukier wzrośnie gwałtownie i zjeść makaron, który będzie wchłaniał się zdecydowanie wolniej. Większość z nas zapewne często ma ochotę na to, co niekoniecznie posiada niski indeks glikemiczny, w końcu owoc zakazany najczęściej smakuje najlepiej. W dzisiejszym artykule skutecznie i bez większych boleści obniżam IG na talerzu cukrzyka…


Kiedy sięgam pamięcią do początków swojej cukrzycy, nikt ani nie mówił, ani nie edukował pacjenta z cukrzycą na temat indeksu glikemicznego. Wtedy wszystko było z jednej strony proste, z drugiej mało elastyczne dla osoby z cukrzycą. Odżywianie diabetyka oparte było na ograniczaniu węglowodanów i tłuszczy. Zalecenie co do spożywania warzyw i owoców, wcale nie oznaczało, że można było pokusić się o ich solidną porcję. Taka w rezultacie nie była bez konsekwencji odczuwanych na wartościach glikemii. Na szczęście podejście do samego odżywiania osób z cukrzycą zmienia się szybko i w zasadzie dzisiaj przy dobrze dobranej insulinoterapii, terapii lekowej, systematycznej aktywności fizycznej, osoba z cukrzycą może odżywiać się tak samo jak osoba, która tej cukrzycy nie ma. Różnica tylko jest taka, że my liczymy i musimy zwracać szczególną uwagę na IG spożywanych produktów.

Nie oznacza to jednak, że cukrzyk nie może sobie pozwalać na produkty ze średnim czy wysokim IG. Może i są na to sposoby, aby i wilk i owca były całe. Poniżej moje trzy ulubione sposoby na obniżanie IG spożywanych produktów oraz zapobieganie stanów hiperglikemii po ich spożyciu. 
  • Schładzanie produktów o wysokim IG. Przykładowy makaron, ryż, czy ziemniaki. Podstawowe produkty, które najczęściej goszczą na obiadowym talerzu społeczeństwa. Są to produkty, które posiadają wysoki IG, z czego ziemniaki największy 95. Oznacza to w praktyce, że po spożyciu tych potraw, nasza glukoza szybko rośnie. Jest to sytuacja problemowa nie tylko dla cukrzyka, ale też osób walczących z nadmiernymi kilogramami. Wzrost cukru powoduje, że organizm osoby zdrowej (bez cukrzycy), aby poradzić sobie z wzrostem cukru wydziela insulinę w dużych ilościach. Nadmiar insuliny przyczynia się do tycia, bo w konsekwencji, kiedy insulina zaczyna działać cukier spada i osoba robi się znowu głodna. Sposób, aby obniżyć IG naszego ulubionego makaronu, ryżu czy ziemniaków, to schładzanie tych produktów, czyli spożywanie nie bezpośrednio po ugotowaniu. Można je schłodzić, a następnie podgrzać w mikrofali z korzyścią dla cukru. Poza tym makaron, ryż można ugotować al dante, co również obniży IG tych produktów.  
  • Łączenie produktów o wysokim IG z tłuszczami, które spowolnią proces wchłaniania, a co za tym idzie obniżą ich IG. Często niektórzy z nas lubią sobie zjeść dobre ciacho w niedzielę do kawy. Większość słodyczy posiada wysoki indeks glikemiczny. Mimo, że samo zjedzenie ciastka raz w tygodniu nie zrobi nam większej krzywdy i nie zaznaczy się na biodrach. Na cukier wpłynie i niekiedy może zepsuć nam dobry niedzielny humor, której powodem będzie hiperglikemia. Zaleca się zatem, aby spożycie ciasta łączyć z potrawą zawierającą tłuszcz, białko, które obniżą IG pochodzące z ciastka. Ja zjedzenie sernika łączę z awokado, podobnie jest z bananem czy innymi owocami, które lubię sobie serwować w niedzielę, np. winogrona, ananas, czy owoce suszone.
  • Podanie z odpowiednim wyprzedzeniem insuliny, takie działanie również spowoduje, że produkty o wysokim IG stracą na mocy. Podajemy insulinę, odczekujemy do czasu, kiedy zaczyna działać i wtedy spożywamy nasz produkt. Oczywiście wcześniej dobrze też jest skontrolować cukier, bo takie działanie w przypadku trwającej hiperglikemii nie odniesie pożądanego sukcesu.

Nasza cukrzyca, nasze odżywianie w niej wcale nie muszą wiązać się z tym, że pewne produkty muszą być przez nas ograniczane, czy wręcz unikane. Nawet jeżeli nikomu nie chce się wykorzystać pewnych sposobów na obniżenie IG, to i tak jeżeli od czasu do czasu zafundujemy naszemu podniebieniu produkt o wysokim IG, czy zjemy rozgotowany makaron na gorąco, to i tak jednorazowa hiperglikemia, która pojawia się raz na tydzień, może dwa nie powinna być niczym groźnym dla zdrowia. Pod warunkiem oczywiście, że szybko wróci do normy. Jakby nie było, lepiej unikać hiperglikemii i hipoglikemii, bo w końcu nie są niczym przyjemnym. Jakie Wy macie swoje sprawdzone sposoby na obniżanie IG produktów? Czekam na Wasze propozycje :)

Komentarze

Popularne posty