Witamina B1

Witajcie,
Nie ma chyba osoby z cukrzycą, która nie bałaby się późnych powikłań cukrzycowych. Retinopatia, neuropatia oraz nefropatia, które często trudno jest sobie wyobrazić. W końcu cukrzyca sama w sobie nie boli, wysokie poziomy glukozy również. Bolą dopiero konsekwencje niewyrównanej cukrzycy, jakie często pielęgnowane są przez lata. Cukrzyca to trochę faktura, na którą każdy z osobna sobie pracuje. Faktura w postaci dobrych i złych wyborów na słodkiej drodze, jaką każdy z nas w swoim życiu przemierza. Myśląc o tych dobrych wyborach, pod lupę daję kolejnego przyjaciela cukrzyka. W dzisiejszym artykule o tym, jak ważna w odżywianiu cukrzyka jest witamina B1…

Pamiętam jak dzisiaj, że w momencie  kiedy zachorowałam na cukrzycę, byłam święcie przekonana, że powikłania mnie nie będą dotyczyć. Nie dlatego, że byłam wzorowo wyrównana, bo absolutnie byłam przeciwieństwem tego wzorca. Niestety dosyć szybko konsekwencje źle wyrównanej cukrzycy dopadły mnie i życie z cukrzycą w połączeniu z powikłaniami okazało się naprawdę bardzo trudne. Stad też zawsze każdemu cukrzykowi mówię, aby dbał o swoja słodką przypadłość, bo póki co, jedyną „uciążliwością” jest kontrola glikemii, obliczanie posiłków i podawanie insuliny. W momencie, kiedy do drzwi cukrzyka wpadają powikłania, są jak ten nieproszony gość, na którego wcale nie mamy czasu i ochoty…

Powikłania cukrzycowe nie pojawiają się z dnia na dzień. Nie jest tak, że wieczorem kładziemy się spać uśmiechnięci z hiperglikemią, a następnego dnia odcinają nam stopę. Powikłania cukrzycowe to proces, na który każdy nimi dotknięty pracuje. Pojedyncza hiperglikemia nie boli, co najwyżej przyczynia się do pogorszonego samopoczucia, złej formy. Natomiast jeżeli taki stan hiperglikemii utrzymuje się długi czas, a nawet w niektórych sytuacjach przez lata, to nasz organizm aklimatyzuje się do takich wartości i potrafi funkcjonować. Niestety organizm jakoś sobie radzi, ale nasze naczynia od tych najmniejszych do tych większych, już nie. 

Cukier jest jak toksyna, która patologicznie wpływa na nasze naczynia krwionośne. Wszystkie patologiczne procesy jakie zachodzą w organizmie cukrzyka (hiperglikemia, hipoglikemia), przyczyniają się do powstawania krańcowych produktów przemiany materii. Te wywołują stres oksydacyjny, stany zapalne w naczyniach krwionośnych, które z czasem doprowadzają do ich destrukcji. Rodzaj wspomnianego stresu tyczy się również osób nie dotkniętych cukrzycą. Natomiast organizm cukrzyka, z powodu pojawiającej się hiperglikemii, starzeje się zdecydowanie szybciej od organizmu zdrowego człowieka nie obciążonego cukrzycą.
Czas na bohaterkę dzisiejszego artykułu. 

Benfotiamina to rozpuszczalna w tłuszczach forma tiaminy, czyli witaminy B1. Preparaty z zawartością benfotiaminy są dedykowane przede wszystkim cukrzykom, w celu ochrony przed jednym z powikłań cukrzycowych, jakim jest neuropatia cukrzycowa. Neuropatia cukrzycowa to uszkodzenie nerwów obwodowych. Chorzy cierpiący na neuropatię odczuwają bardzo uciążliwy ból. W konsekwencji neuropatia w dalszej fazie może przyczynić się do rozwoju stopy cukrzycowej. Z racji tego, że chorzy doświadczają zaburzeń czuciowych, nie są często nawet świadomi, że np. właśnie doznali skaleczenia, otarcia. 

Dlaczego witamina B1?
- utrzymuje prawidłowy stan komórek nerwowych, łagodzi bóle neuropatyczne związane z neuropatią cukrzycową, zwiększa czucie wibracji,
- hamuje niszczenie naczyń krwionośnych spowodowanego wysokimi wartościami glikemii w organizmie. Zapewnienie sobie wysokiego poziomu witaminy B1 ogranicza proces glikacji białek do poziomu występującego u ludzi zdrowych. 
- witamina B1 zwiększa wytrzymałość komórek narażonych na czasowe hiperglikemię, zwiększa ich przeżywalność oraz przyspiesza regenerację,
- wspomaga walkę z powikłaniami cukrzycowymi już występującymi.

Niedobory witaminy B1 mogą występować przy wysiłku fizycznym i umysłowym, wyczynowym uprawianiu sportu, w przypadku picia dużej ilości alkoholu, kawy i herbaty, a także u osób prowadzących aktywny tryb życia i narażonych na długotrwały stres oraz u osób starszych. Dzienna zalecana dawka witaminy B1 dla kobiet to 1,1 mg, dla mężczyzn 1,3 mg. Najwięcej witaminy B1 znajdziemy w czerwonej soczewicy, nasionach słonecznika, zarodkach: pszennych, drożdżach. Tak, że dbajmy o to, aby w naszym odżywianiu była witamina B1 :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty