Biegaj świadomie...


Witajcie,

Dzisiaj będzie o bieganiu, jednej z dyscyplin, którą ja osobiście kwalifikuję do swoich ulubionych, poza kolarstwem oczywiście. Poza tym bieg jest jednym ze sportów wchodzących w triathlon, także wymaga szerszego omówienia przeze mnie, zwłaszcza, że w lipcu 2016 roku chce wystartować w swoich pierwszych zawodach triatlonowych. Nie mogę też pominąć najważniejszego powodu dla, którego zaczynam od biegania, skoro dyscypliny są trzy, a bieganie jest w końcu tą ostatnią w triathlonie do pokonania. Otóż w najbliższą sobotę startuję w II Biegu Mikołajkowym na 10 km, także liczę szczególnie na Wasz doping!!!!



Moja przygoda z bieganiem zaczęła się dosyć nie miło. Dawno dawno temu strasznie nie lubiłam tej formy ruchu, później, gdy się do niej przekonałam i z czasem już pokochałam do tego stopnia, że bieganie stało nieodłącznym elementem każdego treningu, nastąpiła kontuzja, złamanie zmęczeniowe dwóch kości. Także nie polecam uprawiać tego sportu co dziennie, bez większego przygotowania i odpowiednio zbilansowanej diety, kontuzja gwarantowana. Oprócz tego, ze bieganie przynosi dużo korzyści dla naszego zdrowia, ma jeden znaczący minus, gdyż podczas biegania bardzo mocno obciążane są stawy.  Najgorszą  konsekwencją dla osoby aktywnej, oprócz bólu, eliminacja na własne życzenie na ok 6 tygodni, także boli podwójnie. W zasadzie o bieganiu, jak i każdej innej dyscyplinie można pisać sporo i od tego są już fachowe książki, które dostarczają nam wszystkich ważnych informacji. Dlatego nakreślę tylko podstawowe kwestie na które należy zwrócić wybierajac tą formę ruchu. Najlepiej rozpocząć przygodę z bieganiem zakładając po prostu buty i wyruszyć w drogę. Jeżeli jednak chcemy osiągnąć zamierzone rezultaty trzeba poświęcić trochę czasu, aby przygotować ciało, umysł, i sprzęt.

 Gotowi do startu? Zaczynamy…


TWOJE CELE BIEGOWE

Zanim zaczniesz biegać pomyśl co chcesz osiągnąć. Twój trening w dużym stopniu zależy od jasnego celu. Wyznacz taki, który będzie inspirujący, a jednocześnie możliwym do osiągnięcia wyzwaniem.



WYBÓR OBUWIA

Najważniejsze elementem w wyborze butów jest dopasowanie, amortyzacja, i stabilność. Wsuń wskazujący palec za piętę, jeśli nie jesteś zdolny poruszyć palcami oznacza to, ze buty są za ciasne. Sprawdz amortyzację lekko podskakując, a stabilność , pochylając się do przodu, i uginając staw skokowy. Przymierzaj zawsze kilka par, aby wybrać te w których będziesz czuł się komfortowo. Pamiętaj, aby wymieniać buty do biegania przynajmniej co 6-7 miesięcy.



STRÓJ DO BIEGANIA

Powinien być on wygodny, i funkcjonalny. Wyszukane tkaniny high-tech są drogie, ale warte każdej ceny, pomagają chłodzić ciało, pozostają suche, i chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Powinno unikać się lużnych bawełnianych ubrań, ponieważ powodują one niekiedy otwarcie skóry i zmniejszają komfort biegania. Z ciekawostek, średnia ilość prań po której należy wymienić stanik sportowy wynosi 72.


ODŻYWIANIE

Kluczem do sukcesów biegowych są trzy podstawowe zasady zdrowej diety: różnorodność, zdrowa żywność i umiar. Kierując się tymi zasadami upewnij się, czy spożywasz zawsze posiłki zbilansowane, czyli dostarczające wystarczającej energii.



ENERGIA POTRZEBNA DO TRENINGU

Następnym krokiem po ustaleniu diety jest jej dostosowanie do potrzeb programu treningowego. Bieganie to bardzo intensywny wysiłek fizyczny, wymaga odpowiedniej dawki energii, która pozwoli biegać dalej, unikniesz niedocukrzeń, oraz będziesz czuć się lepiej, i czerpać z niego więcej przyjemności.


NAWADNIANIE ORGANIZMU

O nawadnianiu już było, ale dla przypomnienia wspomnę, ze jest ono bardzo ważne, gdyż reguluję większość procesów naszego organizmu, m.in. pocenie, które reguluję temperaturę ciała. Zaleca się spożywać od 100-200 ml., na każde 10 minut trwania intensywnego wysiłku. Należy też zawsze mieć przy sobie napoje izotoniczne, bądź hipertoniczny, który może uratować nam życie. 



ROZGRZEWKA i WYCISZENIE

Stosując się do tej zasady, dbasz o utrzymanie odpowiedniej kondycji,  maksymalnej wydajności, oraz zapobiegasz kontuzjom. Przypominam rozgrzewka powinna trwać około 15-20 minut, przed rozpoczęciem sesji treningowej, i taką samą ilość czasu należy poświęcić po jej zakończeniu na wyciszenie(schłodzenie) organizmu. Najlepiej jest sobie ustalić własny zestaw ćwiczeń, i korzystać z niego przygotowując swój organizm do wysiłku. 




Jest to bardzo okrojone podejście do biegania, ale zawiera te najważniejsze podstawy bez których nie powinno rozpoczynać się  treningu, gdyż podobnie jak ja można zafundować sobie więcej szkody, niż pożytku. Miło jest widzieć, ze coraz więcej osób biega, w ogóle rusza się, i że sport jest coraz częściej wybierany jako dobra forma na spędzenie wolnego czasu. Bieganie można również śmiało zaliczyć do tej dyscypliny sportowej, która jest stosunkowo tania w realizacji. Fajnie jest też w tym wszystkim pomyśleć o pulsometrze, aby móc  monitorować jeszcze to, co się dzieje z naszym sercem podczas trwania wysiłku. Na temat tego sprzętu wypowiem się w innym poście. Pamiętajcie też, że nasze nogi wolą naturalne podłoże, więc jeżeli macie zawsze wybór, wybierajcie to co najlepsze J


Życzę Wam wspaniałych kilometrów, i jeszcze więcej wrażeń. 
Pozdrawiam, Ania

Komentarze

Popularne posty