Indeks Sytości (IS)

Witajcie,
Zawsze kiedy zastanawiamy się dlaczego jedne zjadane produkty są bardziej sycące, drugie mniej będziemy brać pod uwagę kolejny z ważnych  indeksów. Było już o indeksie glikemicznym, czas dzisiaj na kolejny z rodziny, a mianowicie IS(indeks sytości)…



Czym jest IS?
Indeks sytości jest niczym innym jak subiektywnym odczuciem sytości po spożyciu danego produktu. Tutaj produktem wzorcowym, a więc takim do którego będziemy porównywać inne produkty jest białe pieczywo, którego IS wynosi 100%. W związku z tym wszystkie produkty, których IS będzie wynosił powyżej 100%, będą bardziej sycące od białego pieczywa, natomiast  te poniżej tej wartości mniej. Produktami o bardzo wysokim IS są m.in. ryby, które oprócz tego jak wiemy posiadają zdrowe tłuszcze, a także ziemniaki, które tak naprawdę nie tuczą, chyba, że są spożywane z sosami czy różnego typu zasmażkami. Największy wpływ na indeks sytości ma zawartość poszczególnych składników odżywczych w produktach i tak białko, błonnik pokarmowy oraz woda będą podnosić indeks, a tłuszcze będą zmniejszać jego poziom. Nie bez znaczenia pozostaję również sposób obróbki termicznej żywności.


Pamiętajmy!!!

Przechowuj w sposób prawidłowy wszystkie produkty oraz dbaj o zachowanie jak najwyższych wartości odżywczych pożywienia.
- produkty sypkie kasze, ryz oraz  makarony przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Zwracaj uwagę na datę ważności do spożycia podczas zakupów oraz zapisuj je na swoich pojemnikach,
- owoce i warzywa przechowuj w foli spożywczej w lodówce. Zawsze oglądaj je przed spożyciem.
- do smażenia używaj olejów o wysokiej temperaturze dymienia: olej rzepakowy, ryżowy, kokosowy
- do sałatek najlepsze są oliwa z oliwek, olej lniany - pamiętamy, że po miesiącu od otwarcia butelki należy go wyrzucić. Pamiętajmy, że większość witamin w naszych ulubionych sałatkach rozpuszczają się tylko w tłuszczach.
- gotowanie, lepsze niż smażenie,
- ciekawostka, kuchenka mikrofalowa wobec, której krążą w przeważającej części negatywne opinie okazuję się najzdrowszą metodą obróbki. Przykładowo, aby przygotować warzywa do spożycia w garnku do gotowania na parze potrzebujemy około 25-30 minut, a w kuchence potrwa to zaledwie 5 minut. Naturalnie, że w krótszym czasie produkt straci mniej wartości niż w dłuższym. Natomiast jeśli chodzi o tzw. szkodliwe promieniowanie to jest ono automatycznie wychwytywane i uwalniane, a więc nie przenika w żaden sposób do naszego pożywienia.  

Mamy zatem już dwa ważne indeksy, a więc jesteśmy o kolejny krok do przodu w dobraniu i  stworzeniu optymalnie zbilansowanego pierwszego zdrowego posiłku J Poza tym jak zapewne wiecie, zauważyliście, produkty o wysokim IS posiadają niski IG, co oznacza, że zdrowe odżywianie, utrzymanie poziomów glukozy na dobrym poziomie wcale nie muszą wiązać się z głodówką.


Życzę Wam Powodzenia i Smaczności!!:))
Pozdrawiam, Ania! :) 



Komentarze

Popularne posty