Sporty zimowe.

Witajcie,
Mimo, że wielkimi krokami zbliżamy się już do końca zimy, to jednak niektórzy bardzo często robią sobie wypady na narty poza sezonem. Nie jest to w końcu głupi pomysł. Po pierwsze na stokach jest zdecydowanie mniej ludzi, co powoduję, ze jeździ się przyjemniej i bezpieczniej. Po drugie ceny są niższe. Zapewne każdy kto choć trochę interesuję się sportem doskonale wie, że treningi wysokogórskie poprawiają koncentrację i kondycję. Nie bez powodu zawodnicy startujący w zawodach wytrzymałościowych odbywają swoje treningi również w górach…



Pobyt w górach to bardzo dobry sposób na poprawę swojej wytrzymałości i wspomnianej już kondycji. Pamiętajcie jednak, aby rodzaj i intensywność treningów dobierać zawsze do swoich potrzeb i możliwości. Rodzajów sportów jakie możemy uprawiać w górach jest cały szereg, od tych najmniej obciążających, do tych najbardziej niebezpiecznych. Ponieważ nie znam się na większości z nich, nie będę nawet próbować o nich pisać, bo po prostu się nie znam. A jeśli się na czymś nie znamy, to zawsze są dwa wyjścia. Możemy czegoś spróbować i tym samym to pogłębić, albo nigdy nie spróbować, co uczyni daną sprawę do końca tajemniczą. Co jeśli spróbujemy, i nie poczujemy przysłowiowego bakcyla?

Właśnie tak, jestem przypadkiem na to, ze z sportów zimowych wybrałam sobie narty. Lubię na nich jeździć, ale nie jest to mój sport, któremu mogłabym się poświęcać tak jak w przypadku kolarstwa. Mimo wszystko bardzo cenie sobie ten rodzaj sportu, bo ma sporo korzyści zdrowotnych, i jeśli już wybieram się w góry na urlop  to nie może być inaczej jak tylko aktywnie.
Zjazdowe, czy biegowe?

Korzyści płynące z uprawiania nart zjazdowych:
- wpływają korzystnie na harmonijny rozwój aparatu ruchu i wzmacniają zarówno układ stawowo – wiązadłowy jak i mięśni,
- poprawiają warunki zachowania równowagi przez oddziaływanie na analizator statyczno-błędnikowy,
- wpływają również korzystnie na układ krążeniowo-oddechowy, zwiększenie „pułapu tlenowego”
- hartują, co przyczynia się do wzrostu odporności organizmu na przeziębienia i infekcje,


 Korzyści płynące z uprawiania nart biegowych:
- świetny trening dla całego ciała
- wzmocnisz każdą grupę mięśni, najintensywniejszą prace podejmują mięśnie ud i pośladków,
- poprawa kondycji, i koordynacji ruchowej
- są dużo lepszym sposobem na spalanie tkanki tłuszczowej niż narty zjazdowe,
- wysiłek ten pomaga uregulować poziom cholesterolu – zmniejsza poziom złego cholesterolu (LDL) i podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL),
- z racji tego, ze narty biegowe angażują o wiele więcej mięśni spalasz o wiele więcej kalorii,
- nie obciążają stawów,
- mechanika ruchu w stylu klasycznym pozwala na naturalne rozciąganie ścięgna Achillesa, i jest doskonałym sposobem rehabilitacji dla osób, które mają z nim problem,
- polepsza się siła mięśni, gibkość, a także szybkość i wytrzymałość



Jak widzicie korzyści z jazdy na nartach zarówno alpejskich jak i biegowych jest sporo. Ja osobiści bardziej preferuję narty biegowe. Od nich też rozpoczęłam swoją przygodę jeśli chodzi właśnie o ten rodzaj sportu. Moim zdaniem są dużo bardziej przyjemniejszą formą ruchu. Największa ich zaletą jest ich wszechstronność i poczucie wolności, jakie wyzwala ich uprawianie. Poza tym są doskonałym sposobem spędzania przyjemnie czasu na świeżym powietrzu. Nie bez znaczenia są też aspekty finansowe. W przeciwieństwie do nart zjazdowych nie musimy dojeżdżać na wyciągi, wykupywać drogich karnetów, Biegać można po przygotowanych, jak i nie przygotowanych trasach biegowych. Jeżeli myślicie o którejś z omówionych przeze mnie dzisiaj dyscyplin, to warto myślę pochylić się właśnie nad nartami biegowymi. Dobrze jest też w przypadku osób początkujących wykupić sobie kilka lekcji u instruktora. Doskonale wiecie w końcu, ze dobra technika to podstawa każdej dyscypliny sportowej, nie tylko narciarstwa ;) W dzisiejszym poście to by było na tyle, na kolejny zapraszam Was tym razem wyjątkowo nie w niedziele, a w wtorek 15 marca.
Pozdrawiam Was ciepło :)

Komentarze

Popularne posty