Banan w diecie cukrzycowej - jeść, czy nie?

Witajcie.
Jednym z moich ulubionych owoców są banany. Owoc ten bez wątpienia cieszy się bardzo dużą popularnością. Zarówno wśród osób uprawiających sport, jak i tych którzy omijają go z daleka. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Banany bez wątpienia są bardzo smaczne, w dodatku zawierają wiele cennych składników odżywczych dla naszego organizmu. Poza tym są dostępne przez cały rok i kupić można je niemalże w każdym sklepie spożywczym. Mimo to, banan to owoc, który budzi wiele kontrowersji. Zwłaszcza wśród osób odchudzających się. W diecie cukrzycowej również często bierze się na niego sporą poprawkę. Zatem jeść, czy nie jeść banany?

Wyrwana niespodziewanie do krótkiej odpowiedzi, powiem - jeść jak najbardziej! W końcu wszystko jest dla ludzi. W rozsądnych, umiarkowanych ilościach banany nie maja prawa nam zaszkodzić. Natomiast z punktu widzenia trenera odpowiem, że banany bardzo dobrze jest spożywać zwłaszcza po treningu, czy też w jego trakcie. Banan to owoc, który jak większość z nas wie, posiada wysoki indeks glikemiczny (59), a dojrzały owoc nawet (IG 72), co oznacza, że po jego spożyciu następuje bardzo szybki wzrost glikemii. Spożycie tego pysznego owocu doskonale sprawdza się zatem w momencie uzupełniania węglowodanów, a wiec po treningu, czy w trakcie intensywnych wysiłków wytrzymałościowych w strefie tlenowej, czyli dla przeważającej części społeczeństwa będzie to tętno nie przekraczające 150 – pamiętajmy tu jednak o wszystkich zmiennych, które są brane pod uwagę przy wyznaczaniu HRmax.

W przypadku osób z cukrzycą lepiej wybrać mniej dojrzały owoc. Podobnie będzie również w diecie redukcyjnej. Warto też rozważyć połączenie spożycia banana z tłuszczem (łyżeczka masła orzechowego, czy kawałek avocado) co spowolni jego wchłanianie. Natomiast dojrzały owoc jak najbardziej wskazany jest dla osób intensywnie uprawiających sporty wytrzymałościowe. Nie bez powodu podczas większych biegów typu: półmaraton, maraton, banana znajdujemy w każdym punkcie odżywczym.

Jak wspomniałam banany dostarczają nam wiele dobrego. Co zatem przemawia za jego spożyciem?

Potas – korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego, pracę serca oraz pomaga utrzymać ciśnienie krwi na właściwym poziomie. Dodatkowo potas zmniejsza wydalanie wapnia z moczem i chroni przed osteoporozą,

Błonnik – wspomaga pracę układu trawiennego oraz pomaga zwalczyć zgagę,

Witaminy i minerały – banany to bogate źródło witamin: B6 oraz C. Zawierają również sporą ilość magnezu, manganu, 

Poprawiają nastrój – podnoszą poziom serotoniny, redukują stres oraz napięcie,

Doskonałe źródło energii – po spożyciu błyskawicznie odzyskujemy energię, zwiększając wydolność naszego organizmu. Poprawiają też nasze samopoczucie,

Pozytywnie wpływają na urodę – dobrze sprawdzają się w wybielaniu zębów. Pomocne w leczeniu trądziku, łuszczycy,


Minusem bez wątpienia jest spora zawartość węglowodanów, w średniej wielkości owocu około 27 gramów, w tym ponad połowa z nich to cukry. Poza tym zawierają znikome ilości białka i tłuszczu. Mimo, że nie są zalecane w diecie odchudzającej, to uważam, że i tak będą lepszą przekąską niż ciastko czy czekolada. Natomiast w diecie osób z cukrzycą, banan mile widziany przy wyregulowanej glikemii. Warto tutaj stawiać na banany podczas drugiego śniadania. Dają solidny i gwarantowany zastrzyk energii!! Zatem nie bójmy się spożywania bananów, bo to jest dobry owoc :) 


Pozdrawiam Was serdecznie, życząc smacznego, Ania :) 

Komentarze

Popularne posty