Profilaktyka przeciwcukrzycowa.

Witajcie,
Dużymi krokami zbliżamy się do końca listopada. Miesiąc ten, jak zapewne każda z nas osób żyjących z cukrzycą doskonale wie, jest miesiącem szczególnym. Właśnie w listopadzie w mediach, w prasie o cukrzycy mówi się i pisze dużo. Dzięki temu zarówno sami chorzy mogą sporo tutaj skorzystać, jak i reszta społeczeństwa również. Edukacji ciągle niewystarczająco, a w naszym przypadku, im jest jej więcej, tym życie z cukrzycą jest lepsze i bezpieczniejsze. Natomiast wzrost świadomości społecznej na temat cukrzycy, może w niektórych przypadkach uchronić przed prawdziwą tragedią. Zatem w dużym skrócie o tym, o czym zawsze warto pamiętać…



Jesteśmy młodzi, piękni, niczym „nietykalni” i pędzimy coraz szybciej i szybciej do przodu. Ciągłym pędem, pracą i brakiem czasu jesteśmy w stanie usprawiedliwić niemalże wszystko. Nieprawda, nie jesteśmy takimi Super ludźmi jak od siebie wymagamy i wcale nie możemy, nie powinniśmy odkładać spraw zdrowia na później. Tego później możemy po prostu nie mieć…

1. Najważniejsza i jak się często okazuje również najbardziej ekonomiczna jest profilaktyka. Wykonanie profilaktycznych badań jeden raz w roku w przypadku osób młodych, pięknych i wiecznie zagonionych, wcale nie wymaga od nas zbyt dużego zaangażowania i czasu. Ten czas powinien zawsze się znaleźć, zwłaszcza, że stawką jest zdrowie i żadne pieniądze nie są w stanie być tutaj ponad. Świadomość, kiedy poważna choroba dotyka tych najbogatszych w świecie, jest wciąż doskonałym przykładem na to, jak wielcy, potężni ludzie są bezradni, bezsilni wobec choroby…

2. Obserwacja i słuchanie organizmu, która wymaga od nas większej troski i dobra jakim musimy się każdego dnia obdarzyć. Nie lekceważenia sygnałów, które organizm wysyła nam dużo wcześniej zanim wybucha pożar. Nie zwlekania zasięgnięcia porady lekarza, bo im wcześniej wybierzemy się do gabinetu, tym przecież lepiej. W końcu i przede wszystkim nie lękania się białego fartucha (zwłaszcza Panowie). Lekarz zakłada go po to, aby nam pomagać, aby leczyć, kiedy go zdejmuje jest również człowiekiem, takim samym jak my…

3. Edukacja społeczna, jako dobro ogólne jak i jednostkowe. Im więcej będzie się mówić o danej jednostce chorobowej, tym społeczeństwo będzie wrażliwsze, a co za tym idzie również zdrowsze. Więcej kampanii, event'ów, które są tutaj bardzo pomocne i potrzebne. W tym miejscu zwrócę również uwagę na problem sporej liczby osób, które wciąż żyją w ukryciu ze swoją chorobą. Powodów jest mnóstwo. Nie ma jednak sensownego, który rzeczywiście czyni nas ludźmi takimi, którzy mieliby się ukrywać ze swoją cukrzycą. Życie w ukryciu, z tajemnicą, czyni nas nie tylko bardzo nieszczęśliwymi, ale przede wszystkim bardziej zagrożonymi w sytuacji niebezpiecznej dla życia. Nic nie działa tak na ludzką podświadomość jak informacja, że choroba jest obok, za drzwiami sąsiada, w pracy, w szkole. Cukrzyca tyczy się i dotyka nas ludzi.

4. Odżywianie to kolejny, jak nie jeden z ważniejszych punktów profilaktyki przeciwdziałania cukrzycy, zwłaszcza typu 2 oraz dobrego wyrównania cukrzycy. Nie bez powodu, osoby z cukrzycą i to bez rozdzielania już tutaj na typ, przez społeczeństwo są postrzegane w przeważającym stopniu jako te otyłe. Osobiście spotkałam się z tym wielokrotnie, również w środowisku medycznym. W momencie kiedy informuję, że choruję na cukrzycę, odpowiedź brzmi: taka szczupła, wcale nie widać. Nabrałam już odporności na tego typu komentarze, ale pokazuje to jaki jest najczęstszy obraz osoby z cukrzycą. Jemy, aby żyć, a nie odwrotnie. Jeśli smakuje, to nie znaczy, że trzeba się zaraz przejadać. Przede wszystkim posiłki małe, częstsze i zbilansowane. Szczególną uwagę warto zwrócić na ograniczenia: cukru (węglowodanów prostych), soli, tłustych mięs.  

5. Ruch stawką ponad konsumpcję i siedzący tryb życia, a niestety jest tak bardzo i często odwrotnie. Wystarczy 5 x w tygodniu zafundować sobie 30 minutowy spacer, aby poprawić swoje samopoczucie, a tym samym stan zdrowia. Właśnie aktywność fizyczna, podejmowana systematycznie i regularnie jest w stanie dużej ilości problemów zdrowotnych przeciwdziałać, wspierać sam proces leczenia i czynić nas zdrowszymi. Żaden lek nie jest w stanie zastąpić i wygrać z korzyściami jakie daje organizmowi sport.


Obecnie na cukrzycę w Polsce choruje 3 mln osób i aż 5 mln ma stan przed cukrzycowy. Prognozy są zastraszające, bo w 2040 roku aż 642 mln osób na świecie będzie chorować na cukrzycę. W związku z tym, jak potwierdzają powyższe prognozy większość społeczeństwa będzie prowadziła coraz mniej aktywny, a coraz bardziej siedzący tryb życia, wszystko kosztem własnego zdrowia. Szczególnie niepokojący jest fakt, że obecnie już, tak spora liczba osób ma stan przedcukrzycowy. Cukrzyca nie boli i tutaj nie mamy żadnych wątpliwości. Natomiast, kiedy zaczyna już „boleć”, to bardzo często tragicznie i nieodwracalnie. Nasze zdrowie w naszych rękach, więc dbajmy o nie już dzisiaj, bo w przyszłości może być już za późno. 

Pozdrawiam, Ania 

Komentarze

Popularne posty