Organizm Cukrzyka.

Witajcie,
W dzisiejszym poście wracam ponownie do powikłań cukrzycowych. Tym razem będzie również o tych, o których zdecydowanie mniej się pisze, mówi, słyszy. Mimo tego, spora liczba osób z cukrzycą jest nimi dotknięta. Cukrzyca, zwłaszcza źle wyrównana, nie oszczędza niczego w organizmie chorego i niestety to jest brutalna prawda. Im wcześniej osoba z cukrzycą, zwłaszcza ta, która dopiero rozpoczyna życie z nią, uświadomi sobie jak wiele zależy od niej, tym lepiej. Sam cukier nie niszczy, niszczą konsekwencje.



Większość z nas, osób z cukrzycą, doskonale wie co oznaczają: retinopatia, nefropatia, neuropatia. Trzy główne powikłania, z którymi szczególnie powinniśmy zostać zaznajomieni przez zespół diabetologiczny. Większość, po natłoku tych informacji i często też towarzyszącemu im  przerażeniu, nie do końca jest w stanie w pierwszej chwili ogarniać cały temat. Trudno się temu dziwić, na wszystko potrzeba czasu. Niełatwo jest uświadomić sobie problematykę tych powikłań, a co dopiero wyobrazić ich skutki…

Nie da się przedstawić autentycznego odbioru obrazu jakiego doświadcza osoba z retinopatią cukrzycową. Nigdy też nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić co czuje osoba dotknięta tym powikłaniem. Myślę, że to jest powód niedoceniania jego skutków, ono nas nie dotyczy, a więc wierzymy, że jesteśmy ponad... Niestety, często jest odwrotnie. Jesteśmy przecież tylko ludźmi.

Kolejne powikłanie, które najczęściej zobrazowane jest - gnijącą stopą cukrzycową. Działa na wyobraźnię jak żadne inne powikłanie. Mnie zawsze przeraża, ale wciąż należy do powikłań, którego się najmniej boję. Może dlatego, że nie umiem pojąć, jak można doprowadzić np. jedną ze swoich stóp do „takiego” stanu? Tak moi drodzy, większość tych okropnych stóp, to wynik zaniedbania pacjenta, nie tylko związanego z cukrzycą.

Nefropatia, to trzecie główne powikłanie. Zaraz po obawie przed utratą wzroku, tego powikłania obawiam się najbardziej. Dlaczego? Nie wyobrażam sobie, abym musiała żyć w takim ograniczeniu, zwłaszcza przy moim aktywnym trybie życia. Ilość dializ i związany z tym czas jaki musiałabym  na nie poświęcać w tygodniu jest straszna. Czekanie na przeszczep, niepewność itd., nawet nie potrafię wczuć się w skórę osób, które mierzą się, zmierzyły z tym poważnym problemem. Osobiście na swojej drodze spotkałam jednego Pana, który już po 10 latach życia z cukrzycą był po przeszczepie nerek. Wierzcie mi, jego historia mocno mnie poruszyła i równie mocno zmotywowała…

Jak cukrzyca może niszczyć organizm najlepiej wiedzą Ci, którzy doświadczają jej powikłań. Cukrzyca ma ich wiele, nie tylko stopa cukrzycowa, oczy, czy nerki. Tych organów, które atakuje cukrzyca jest zdecydowanie więcej.


Na co również w cukrzycy zwracać uwagę, o co dbać, o czym pamiętać:

1. Skóra osoby z cukrzycą dużo częściej narażona jest na nadmierną suchość, świąd, pieczenie oraz skłonność do zmian wypryskowych. Łatwo tutaj o zakażenia grzybicze pojawiające się między palcami. W momencie kiedy cukrzycy towarzyszy otyłość mogą pojawiać się włókniaki (szyja, fałdy skórne, okolice pach). Wysoki cukier nie oszczędza również paznokci, które mogą przybierać barwę brunatno-brązową. Dbajmy zatem o właściwe nawilżenie skóry, stosując odpowiednie rodzaje kosmetyków. 

2. Stawy – do najczęstszych zaburzeń stawowych, które nas dotykają można zaliczyć: zespół cieśni nadgarstka, zespół sztywnej ręki, zapalenie pochewki stawu barkowego, przykurcz rozcięgna dłoniowego, tzw. strzelający palec. Poza tym często pojawia się dna moczanowa, czyli ostry stan zapalny, któremu towarzyszy silny ból stawów. Najczęściej dotyczy stopy, rzadziej kolana i innych stawów. 

3. Pamięć - niestety cukrzyca zwiększa również ryzyko rozwoju demencji starczej i choroby Alzheimera. 

4. Zęby to kolejny problem, który dotyczy nas diabetyków. Wysokie cukry zwiększają ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, ropni dziąseł, zakażeń grzybiczych oraz zaburzeń smaku. Zęby ma się jedne, niestety nie odrastają... Higiena jamy ustnej, systematyczna kontrola stomatologiczna, no i rzecz oczywista, poziomy cukru w odpowiednich granicach.

5. Zaburzenia seksualne, zaburzenia erekcji w przypadku mężczyzn, które są w tym momencie najczęściej pierwszym objawem zaburzeń metabolicznych cukrów. W przypadku kobiet często pojawiające się problemy zapalenia pochwy, czy zapalenia pęcherze moczowego. Aż co 2 mężczyzna i co 4 kobieta doświadczają problemów seksualnych, w tym spadku libido. Pomyśl zanim spadnie Ci libido, bo później na pewno ten argument nie będzie miał swojej mocy.


Cukrzyca - cichy zabójca, nie boli, ale... Właśnie w  naszych rękach jest nasze zdrowie, w naszym codziennym działaniu jesteśmy w stanie o nie zadbać, unikając tej ciemniejszej strony cukrzycy. Nawet jeśli i tak gdzieś choroba skazuje nas na swoje powikłania, to i tak im później nas one dopadną, tym lepiej dla nas. Każdy dzień, każda godzina, może być na wagę złota. W końcu, gdyby zapytać kogoś dotkniętego powikłaniem cukrzycowym o to, co zrobiłby dla jednego dnia więcej bez powikłań…? Myślę, że każda z tych osób zrobiłaby tutaj bardzo dużo, a przede wszystkim wykorzystała ten czas najlepiej jak potrafi, aby cukry były idealne... Zachęcam więc Was do życia z cukrzycą nie tylko na dobrym poziomie, ale przede wszystkim do bardzo aktywnego życia z nią, czy mimo niej. 


Pozdrawiam Was Wszystkich „cukierkowo”, Ania 


Komentarze

Popularne posty