Wegetarianizm.

Witajcie,
Coraz częściej popularnym sposobem odżywiania się jest wegetarianizm również wśród osób uprawiających sport. Powodów dla których rezygnujemy z mięsa oraz jego przetworów jest dużo. Rosnąca świadomość w jakich warunkach są hodowane zwierzęta i czym są one karmione (dodatek hormonów i antybiotyków do pasz). Część osób ogranicza lub całkowicie przestaje spożywać mięso ze względu na jego gorszą jakość, zwłaszcza tego dostępnego w supermarketach. Dla niektórych istotne są również względy etyczne. Nie chcąc przyczyniać się do cierpienia zwierząt rezygnuje się ze spożycia mięsa. Mięso jest jednak ważnym elementem naszej diety. Oprócz tego, że dostarcza energii jest również źródłem wielu ważnych dla organizmu składników odżywczych. Czy zatem będąc osobą słodką i aktywną fizycznie rezygnacja z mięsa to dobry pomysł?


Mięsa nie jem od kilku dobrych lat, aczkolwiek od ponad roku na mój talerz powrócił drób. Powodem dla, którego wyłączyłam mięso ze swojej diety był oczywisty, a mianowicie chodziło o zbyt dużą jego kaloryczność. Byłam wtedy na etapie eliminacji niemalże wszystkiego co w 100 g ma więcej niż 100 kcal, a mięso zdecydowanie ma. Choć etap obsesyjnego liczenia kalorii mam już za sobą to mięso nadal niemalże w 100% eliminuję. Przyzwyczajenie, ale też i wybór. Uważam, że nie jest mi ono do szczęścia potrzebne. Nie uważam siebie jednak za wegetariankę, bo do niej mi daleko, chociażby ze względu na spożywanie od 1 do 2 razy w tygodniu drobiu.

Odmian wegetarianizmu bywa kilka. Niektóre dopuszczają spożycie ryb, a inne wykluczają jajka bądź sery. Jest jeszcze weganizm, który eliminuję spożycie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Oprócz tych oczywistych: mięsa, ryb, mleka, jajek, serów, wyklucza również miód. Nie potrafię sobie wyobrazić życia bez ryb w diecie. Rezygnacja z niektórych grup pokarmów może utrudnić uzupełnienie pewnych składników odżywczych, pierwiastków i witamin. Zapewne niejednokrotnie osoba będąca wegetarianinem, czy weganem usłyszała pytanie, a skąd w twojej diecie białko?

Nie ma nic złego w powyższym sposobie odżywiania pod warunkiem, że robi się to świadomie i uzupełnia wszystkie niedobory jakie powstają na skutek wybranego sposobu odżywiania się. 

Wybierasz wegetarianizm, Pamiętaj!!
  • Białko białku nie równe. Ponieważ wyróżniamy białko pełnowartościowe i niepełnowartościowe. Białko pełnowartościowe zawiera wszystkie aminokwasy, które dostarczyć należy z pożywieniem i znajduje się w produktach zwierzęcych. W przypadku wegetarian spożywających ryby, jajka nie ma większego problemu. Natomiast w przypadku wegan temat trochę się komplikuje. Najbardziej popularnym źródłem białka roślinnego są rośliny strączkowe np. soja, fasola, ciecierzyca lub zboża. Połączenie w posiłku roślin strączkowych i zbóż dostarcza pełną porcję niezbędnych aminokwasów. 
  • Witamina B12 oraz żelazo to kolejne niedobory jakie często pojawiają się na skutek braku mięsa w diecie. Ich braki mogą skutkować anemią, zmęczeniem, problemem z koncentracją oraz bóle głowy. Należy zatem zwiększyć spożycie zielonych warzyw i roślin strączkowych, które są ich dobrym źródłem. 
  • Kwasy omega-3, których doskonałym źródłem są tłuste ryby to kolejny składnik diety na którego podaż mogą cierpieć weganie. Warto zaserwować sobie suplementację zastępczą, aby nie doprowadzać do niedoborów tego wartościowego tłuszczu. Dobrym wyborem będzie spożycie siemienia lnianego, czy nasion chia.
  • Niedobory energetyczne to jeden z poważnych problemów sportowców. Zarówno tych mięsożernych jak i nie mięsożernych. W przypadku wegetarian i wegan może być to jeszcze trudniejsze gdyż warzywa mają zdecydowanie mniej kalorii.

Sport, cukrzyca na pewno nie są przeciwwskazaniami do stosowania powyższych diet. Istniej w końcu wielu zawodowców, która odżywia się w taki sposób i osiąga bardzo dobre wyniki. Wielu z nich najlepsze wyniku zaczęło osiągać właśnie w momencie kiedy zdecydowali się przejść na wegetarianizm, weganizm. Wielu z nich przypisuje temu, lepsze samopoczucie, większą formę oraz szybszą zdolność regeneracji. Wśród nich są kulturyści, maratończycy, ultramaratończycy, kolarze, Myślę, że najważniejsze, aby robić to świadomie i pod kontrolą specjalisty. Zwłaszcza jeżeli postanawiamy przejść na wegetarianizm z dnia na dzień. Dieta powinna być zawsze dobrze zbilansowana i dobrana do potrzeb naszego organizmu. Dostarczać nam wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Warto też od czasu do czasu przeprowadzić badania kontrolne jak morfologia. Zawartość naszego talerza to jeden z ważniejszych elementów dobrej formy organizmu. Jeżeli dochodzi do tego sport to warto zwrócić szczególną uwagę na to co się na nim znajduję a potem co trafia do naszego żołądka. Dobre paliwo pozwala osiągać dobre wyniki. Smacznego :) 

Pozdrawiam, Ania :) 

Komentarze

Popularne posty