Buty do biegania - ułożenie stopy.

Witajcie,
W bieganiu jednym z najważniejszych elementów naszego ubrania są buty. Źle dobrane, nie tylko przyczyniają się do gorszej jakości i komfortu biegu, ale przede wszystkim narażają nas na wystąpienie kontuzji. Buty są bez wątpienia rzeczą, o którą powinniśmy zadbać pierwszorzędnie, zwłaszcza jeżeli biegamy regularnie. W dzisiejszym artykule będzie właśnie o doborze odpowiedniego obuwia dla siebie…



W dzisiejszych czasach nasz rynek daje nam ogromny wybór jeśli chodzi o różnorodność modeli. Osoba, która zaczyna swoją przygodę z bieganiem ma nie lada problem, aby dokonać wyboru, który będzie dla niej trafny. Tym bardziej, że większość z nas po pierwszy zakup bardzo często udaje się do sklepu, gdzie nie zawsze sprzedawcy znają  się na rzeczy. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do sklepu specjalistycznego. Będziemy mogli w nim porozmawiać z ekspertem, który powinien  potrafić nam dobrze doradzić. Będzie umiał ocenić jak biegamy i podpowiedzieć jaki rodzaj butów powinniśmy wybrać. 

W doborze naszych butów powinniśmy brać pod uwagę dwa czynniki: ułożenie naszej stopy podczas biegu oraz warunki w jakich chcemy biegać.

Aby rozpoznać w jaki sposób układa się nasza stopa, można wykonać prosty test wodny. Polega on na zmoczeniu stopy w wodzie i postawieniu jej na suchej kartce papieru. Wyróżniamy następujące sposoby ułożenia stopy podczas biegu:

Pronacja. Stopa podczas biegu obraca się do wewnątrz i dotyczy to większości populacji. Problem pojawia się wtedy, kiedy pronacja jest zbyt duża, Mówimy wtedy o nadpronacji (pięta ustawiona jest na zewnątrz od podudzia). W tym momencie powinniśmy używać butów z systemem podtrzymującym motion-control, czyli „trzymające”. Buty takie są sztywne i kontrolują ruch stopy, o prostym kształcie. Charakteryzuje je trwałość i nieco większy ciężar. 

Neutralne. Podczas biegu stopa nie wykonuję nadmiernego skrętu, ani na zewnątrz, ani do wewnątrz. Ruch przebiega centralnie od pięt po palce. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na buty z systemami stabilizującymi – stability. Buty takie są mieszanką trzymania i tłumienia wstrząsów. Cechą charakterystyczną jest lekko zakrzywiona podeszwa wykonana z dwóch materiałów o różnej twardości, czasami również z wkładką usztywniającą. 

Supinacja. Stopa podczas biegu obraca się na zewnątrz, a to podczas biegu wywołuje nadmierne obciążenie krawędzi stopy i słabą amortyzację stopy. W tym przypadku najlepsze będą buty z systemami amortyzującymi – cushioned. Miękkie buty o elastycznej podeszwie (z wkładkami amortyzującymi) i o lekko zakrzywionym bądź zakrzywionym kształcie. Amortyzacja zapewnia stopie swobodny ruch i chroni ją przed wstrząsami podczas uderzenia stopy o podłoże. 


Drugim czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę w wyborze obuwia jest podłoże:
- buty do biegania po ulicy są to buty lekkie, ze stosunkową miękką i elastyczną podeszwą.
- buty trialowe są zazwyczaj masywniejsze i twardsze od butów do biegania na ulicy.


Inwestycja w buty jest jedną z ważniejszych i to nie tylko w przypadku biegania. Nasze stopy są bardzo ważne przy pracy biegacza i to na niej skupia się znaczna część naszego ciężaru ciała. Dobór właściwego obuwia bez wątpienia czyni nasz bieg jeszcze bardziej przyjemnym. Natomiast źle dobrane obuwie, nie tylko naraża nas na kontuzję, ale początkującego biegacza może wręcz zrazić do tego pięknego sportu. Życzę Wam jak zwykle  samych przyjemnych i zdrowych kilometrów.

Pozdrawiam, Ania ;)

Komentarze

  1. Bardzo fajny artykuł. Sam pamiętam swoje początki z bieganiem i źle dobrane buty... Nogi bolały, a bieganie nie sprawiało przyjemności. Dopiero po jakimś czasie ktoś uświadomił mnie gdzie leży problem a bieganie stało się przyjemnością :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziekuje za odwiedziny i komentarz:)Pozdrawiam i zycze samych przyjemnych kilometrow:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wybór odpowiednich butów do biegania jest bardzo istotny. Ja akurat obuwie sportowe kupuję w https://butymodne.pl/sport-c3919.html i jestem zdania, że należy mieć bardzo dobre buty aby nasze ćwiczenia były efektywne. Dlatego ja staram się na tych rzeczach nie oszczędzać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Buty sportowe muszą zapewniać doskonałą przyczepność. Powinny także być stabilne, aby zapobiec kontuzjom. No i oczywiście trwałe, aby były ekonomiczną inwestycją na lata :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty