WBT - wymienniki białkowo tłuszczowe

Witajcie,
Dzisiejszy artykuł będzie krótkim przerywnikiem serii zatytułowanej - TALERZ CUKRZYKA. Nie zabraknie w nim jednak jednej z ważniejszych kwestii, która wchodzi w skład naszego talerza. Myślę tutaj o WBT (wymiennikach białkowo tłuszczowych). Większość z nas, osób z cukrzycą, liczenie WW ogarnia bez większego problemu. Niestety dużo gorzej wygląda z liczeniem WBT. Mnie samej sprawia to wciąż sporo trudności. Niestety zdarza mi się, że bywam mało precyzyjna. Jak to jest z tym WBT i dlaczego warto liczyć?



Pamiętam czasy, kiedy to byłam leczona za pomocą penów, metodą intensywnej insulinoterapii. Bardzo brakowało mi wówczas możliwości podania bolusa przedłużonego, który jest związany z WBT. Oczywiście wtedy nie miałam pojęcia, czym jest i jaką wartość w dobrze wyrównanej cukrzycy ma ten parametr. Irytowały mnie jednak sytuacje, kiedy to po spożyciu posiłku zawierającego węglowodany, białka i tłuszcze, mój poziom glikemii był trudny do opanowania. Wtedy mogłam zrobić tylko jedno. Po upływie 1-2 godzin podać kolejną dawkę insuliny na WBT, albo uwzględnić ją wcześniej w bazie. Niestety, było to nie tylko uciążliwe, ale również wiązało się z sporymi błędami. 

Dzisiaj, kiedy jestem leczona pompą insulinową, uwzględniam WBT i stosuję bolus przedłużony, zwłaszcza do obiadu i kolacji. Nie mniej jednak nie zawsze przychodzi mi to z łatwością. Często głowię się, co ile ma kalorii i jakiej gramatury jest. Oczywiście najłatwiej w takiej sytuacji byłoby zważyć swoją porcję i przy pomocy tabeli dokonać precyzyjnych obliczeń. Sytuacja jednak jest dość kłopotliwa, bo raczej nikt z nas nie chodzi na co dzień z wagą i tabelami. Musimy sobie radzić w pędzie i natłoku innych obowiązków dnia.

Co to jest 1 WBT?  
Dla przypomnienia to 100 kcal pochodzących z białka i tłuszczu. Dlaczego warto je obliczać? Dzięki temu po pierwsze uwzględniamy te dwa składniki odżywcze, które również wpływają na poziom naszej glikemii jak i wchłanianie się węglowodanów. Dzięki temu, że stosujemy bolus przedłużony, który właśnie obejmie nasze WBT i WW, mamy możliwość wykorzystać kolejną ważną funkcję istniejącą w naszej pompie i uniknąć niepożądanych wahań cukru. Spożycie produktów zawierających wymienniki białkowo-tłuszczowe, wiąże się z nieco późniejszym wchłanianiem, a więc nasz cukier urośnie z pewnym opóźnieniem. Bolus złożony  pozwoli uniknąć nam hiperglikemii wynikającej ze  spożycia tych substancji w połączeniu z wymiennikami węglowodanowymi.

Jak obliczać WBT?
Nasz posiłek zawiera odpowiednio: 430 kcal, białko 30 g, tłuszcz 30 g, węglowodany 10 g.
Przystępując do obliczenia WBT naszego posiłku, możemy posłużyć się dwom sposobami:
Sposób pierwszy łatwiejszy i szybszy - przeliczamy ilość gramów na kalorie pamiętając, że 1 g białka to 4 kcal, 1 g tłuszczu to 9 kcal. Przykład: 30 g białka x 4 daje nam 120 kcal, plus 30 g tłuszczu x 9 daje nam 270 kcal. Razem  390 kcal, co daje nam 3,9 WBT.
Sposób drugi - obliczamy kcal z węglowodanów (1 g węglowodanów to 4 kcal) i odejmujemy od wartości energetycznej, np. 10 g węglowodanów x 4 kcal daje nam 40 kcal. Nasze kalorie w posiłku wynoszą 430 kcal. Idąc dalej 430 – 40 = 390, a więc WBT wynosi 3,9.

Ilość insuliny jaką należy podać na WBT stanowi połowę naszego przelicznika.. W momencie kiedy na śniadanie mamy przelicznik 1,5 /WW,  to na 1 WBT podamy 0,75 j., czyli 1 WBT stanowi 50% WW. Dawniej uczono nas, ze 1 WBT = 1 WW, wiec u niektórych osób przeliczanie WBT może wyglądać inaczej i może być kwestią indywidualną..

Czas podania WBT?
Czas powinien uwzględniać ilość WBT plus 1-2 godziny, co da nam łączny czas bolusa. Posiłek zawierający 2 WBT + 2 h daje nam czas bolusa przedłuzonego 4 godziny. 


Jak sami widzicie, na pierwszy rzut oka trochę to skomplikowane, ale bardzo pomocne w dobrym wyrównywaniu cukrzycy. Możliwość stosowania bolusa złożonego, w którym zawarte są również węglowodany daje dużo większe pole popisu, zwłaszcza przy spożywaniu posiłków zawierających wszystkie trzy składniki odżywcze. Natomiast przy koncepcji posiłku białkowo-tłuszczowego z pomocą przychodzi nam bolus przedłuzony. Bardzo przydatny przy spożyciu ryb, mięs, serów. Myślę, że możliwość stosowania WBT,  to kolejny dobry argument dla wszystkich osób, które nadal wahają się co do zakupu pompy insulinowej. Jak zawsze życzę Wam powodzenia i samych dobrych wyników :) 

Pozdrawiam, Ania :)

Komentarze

Popularne posty