Skuteczny trening z cukrzycą.

Witajcie,
W ostatnich dniach poddałam głębokiej analizie swój plan treningowy. Okazuje się, że nie wystarczy raz rozpisać plan i go tylko już realizować. Każdy plan, nawet najbardziej ambitny czy zwykły amatorski, wymaga, zwłaszcza w trakcie jego realizacji, korekt. Zwłaszcza wtedy, kiedy budujemy go z słodką przypadłością. Zmieniające się zapotrzebowanie na insulinę, które wraz z stopniem wytrenowania się zmniejsza oraz zmiany w odżywianiu, wymagają nieustannego szlifowania planów treningowych. Trochę jak dzienniczek samokontroli. Im więcej danych w planie treningowym, tym większe szanse, że będzie on skuteczny. Efektywne trenowanie, to dobrze ustawiony plan, systematyczna praca, odpowiednie odżywianie i regeneracja. Dzisiaj w artykule spróbuję odpowiedzieć na te pytania, które najczęściej do mnie trafiają, czyli o skutecznym trenowaniu przy cukrzycy…



Kiedy podczas swoich spotkań z pacjentami otrzymuję pytania o różne kwestie związane z tym, jak trenować, trudno jest dać złotą receptę, tylko na podstawie ogólnych informacji, jakie wówczas otrzymuję. Każdy człowiek jest inny, ma swoje mocne i słabe strony, również jeśli chodzi o codzienne życie z cukrzycą. Naprawdę, aby odpowiedzieć obiektywnie na takie pytanie, trzeba by dokładnie przeanalizować trening i dany dzień, łącznie z odżywianiem, dawkami insuliny oraz wszystkim zmiennymi, które w danym dniu się zadziały. Nie jestem lekarzem, ale praktykiem, który wykonuje treningi na różnych poziomach glukozy i zawsze musi sobie z tym radzić.

Zdarza się, że budzę się z cukrem ponad 400, bo akurat w nocy odkleiło mi się wkłucie, czy z niedocukrzeniem, a mimo tego mam swój wyznaczony cel. Mój cel jest ważny, ale bez ogarniętej hipo, czy hiperglikemii skutecznie nie potrenuję. Tak, że potrzebna jest cierpliwość, w którą musimy uzbroić się chyba wszyscy, nie tylko będąc cukrzykami. Sport wymaga cierpliwości. Nie można zrobić pewnych rzeczy za szybko, bo można przysporzyć sobie więcej kłopotów niż korzyści. Kiedy boli trzeba się zatrzymać. Znaleźć przyczynę bólu, bo to w końcu sygnał dla organizmu. Podobnie jest z motywacją. Nie zawsze się chce z uśmiechem stawić na trening, więc trzeba jej szukać, być może na kilka dni odpuścić i odpocząć. 


Warto zatem na samym początku, poddać pod własne rozważanie pięć ważnych elementów skutecznego treningu:

1. Samodzielnie, czy z trenerem?
Myślę, że dużo skuteczniej  jest trenować z trenerem. Nie dlatego, że sama nim jestem... Warunkiem jest, aby trafić na odpowiednia osobę. Dobra chemia musi być w każdej relacji i współpracy, bo tylko wtedy jest szansa na sukces. Profesjonalista, który czuwa nad nami, analizuje nasze treningi, postępy, i motywuje. Zawsze będzie lepszy niż my sami. Najtrudniejsze w samodzielnej pracy jest to, aby treningi nie były zbyt mocne, kiedy nie powinny i zbyt słabe, kiedy powinny być cięższe. Nawet doświadczeni zawodnicy różnych dyscyplin sportowych korzystają z trenera. Trening z cukrzycą wymaga również szczególnej uwagi i troski oraz cierpliwości. Dlatego dużo łatwiej i często też szybciej, robić to pod okiem doświadczonego trenera, który np. pracuje z osobami z cukrzycą.

2. Najważniejsze elementy planu treningowego?
Cel jako jeden z ważniejszych, jak nie najważniejszych elementów planu treningowego. Nasz wybrany kierunek jest o wiele ważniejszy niż prędkość z jaką do niego dotrzemy. Znając kierunek podążamy do celu we własnym indywidualnym tempie. Pamiętając, że droga na skróty nie istnieje. Im więcej wysiłku i im wyższy szczyt, na który się wspinamy, tym piękniejszy jest zawsze widok. Wymaga to jednak rzetelnie rozpisanego planu treningowego, zaplanowania i rozpisania środków oraz metod treningowych, które pomogą nam go osiągnąć. Zapewnienia sobie odpowiedniej dawki regeneracji po każdym z treningów. Systematyczność i konsekwencja, to kolejne czynniki prowadzące do sukcesu. 

3. Najważniejsze po treningu?
Zmierzenie poziomu cukru oraz uzupełnienie utraconych węglowodanów oraz białek. Pierwsza godzina po treningu jest bardzo ważna. Nawet, jeżeli nasz poziom cukru po treningu jest podwyższony mamy czas, aby podać insulinę, odczekać i zmieścić się w zalecanych 60 minutach. Nieodpowiednie odżywianie po treningu, często rzutuje na naszą formę fizyczną, ale również i psychiczną.

4. Skuteczne sposoby regeneracji?
Oczywiście zapewnienie sobie odpowiedniej dawki odpoczynku i jakże ważnego snu. Każdy intensywniejszy trening powinien być opatrzony solidnym, niestety bardzo nieprzyjemnym często rolowaniem mięśni. Warto też pomyśleć o odzieży kompresyjnej, która również przyspiesza regenerację oraz działa kojąco na mięśnie. Dobrze robi też odwiedzenie sauny, czy kąpiel w zimnej wodzie.

5. Motywacja do treningu?
Niby wszystko idzie po naszej myśli, osiągamy kolejne kroki w osiąganiu celu, jesteśmy z siebie zadowoleni, a jednak coś jest nie tak. Motywacja, która pomoże nam pokonywać słabsze chwile, których na pewno nie będzie brakować. U mnie doskonale sprawdza się wizualizacja celu, która pomaga wracać na drogę do niego. Czasami jednak warto na chwilę odejść od ustalonego planu treningowego. Wykonać trening, który da nam więcej przyjemności, coś co się lubi, bez pośpiechu i czysto rekreacyjnie. Nie można robić nic na siłę, bo wtedy jeszcze bardziej można się zniechęcić, niż z powrotem odnaleźć i poczuć swoją motywację. Doskonale sprawdza się trener, który wtedy, kiedy jej brakuje na pewno ją w Tobie wskrzesi. 

Ruszmy z tym treningiem skutecznie. Wiosnę już mamy, dlatego warto ruszyć tyłek i zrobić dla siebie coś dobrego. Każdy dzień jest na to doskonały. Tylko od Ciebie zależy, jak do niego podejdziesz. Pamiętaj zawsze, że to Twój dzień, jeden z wielu, ale nie pozwól, abyś idąc spać czuł, że nie spróbowałeś... Trenujemy i idziemy w kierunku zdrowej cukrzycy… Twoja cukrzyca jest w Twoich rękach, Twoje zdrowie również…

Pozdrawiam, Ania :) 

Komentarze

Popularne posty