Monitorowanie cukrzycy.

Witajcie,
W mijającym już tygodniu miałam okazję doświadczyć czegoś o czym dawno już zapomniałam. Mam na myśli ogromne kolejki do specjalisty i przepełnione korytarze pacjentów oczekujących na swoją kolej. Pocieszającą myślą był dla mnie fakt, że nie mam większych problemów zdrowotnych i owa sytuacja to tylko chwilowy stan, który po wyjściu nie będzie mnie dotyczył. Natomiast kiedy pomyślałam o tych wszystkich ludziach, często schorowanych i oczekujących na swój moment, to nie dziwię się, że często nie wytrzymują nerwowo i niektórych z nich wręcz poniesie... Kolejny argument, aby dbać o swoją cukrzycę najlepiej jak się potrafi i może. W dzisiejszym artykule o dobrym monitorowaniu cukrzycy…



Kolejny argument na to, aby przynajmniej raz w roku położyć się z cukrzycą na oddział specjalistyczny i zrobić cały szereg badań w jednym miejscu, minimalizując czas jaki jest potrzebny na ich wykonanie. Nie warto odpuszczać, czy zostawiać pewnych ważnych spraw związanych z niezbędnymi badaniami na później, bo później może się okazać, że tego czasu będziemy musieli poświęcić zdecydowanie więcej. Nie wiem jak Wam, ale mnie się nie uśmiecha robić sobie taki życiowy czasoumilacz…

Często słyszymy, że aby chorować, trzeba mieć  po pierwsze zdrowie, po drugie pieniądze, po trzecie czas. Jest coś w tym, bo tak naprawdę jak się wgłębić w te trzy aspekty, to każdy z nich jest ogromnie ważny w dochodzeniu do zdrowia. Tym bardziej warto jest o pewne sprawy zadbać odpowiednio wcześnie, aby nie musieć się przekonywać o pewnych nieprzyjemnych rzeczach….

Monitorowanie cukrzycy, to nie tylko codzienny pomiar glikemii, który każdy z nas wykonuje na swoim glukometrze. Cukrzyca, jak wiemy, jest przypadłością podstępną i choć przez wiele lat potrafi nie boleć, to nie oznacza to, że można sobie odpuszczać jej monitorowanie. Podstawą samokontroli jest pomiar cukru. Jedni dokonują takich pomiarów 4 na dobę, inni więcej. Wszystko zależy od typu cukrzycy i metody leczenia. Wszyscy korzystający z systemów do stałego monitoringu, mogą takich pomiarów mieć nieograniczoną ilość. Powoduje to, że nasza cukrzyca może być bliska ideału. Bez względu na ilość pomiarów, każdy z nas powinien przy każdej wizycie u specjalisty diabetologa, mieć oznaczoną HbA1c, minimum 2 razy w roku. Badanie na glukometrze pokazuje wartość glukozy w danej chwili, aby poznać średnią wartość,  trzeba oznaczyć właśnie HbA1c.

Przynajmniej raz w roku powinniśmy odwiedzić laboratorium i oznaczyć wszystkie ważne parametry również oceniające poziom wyrównania naszej cukrzycy. Często powstające powikłania cukrzycowe w naszym organizmie, zależą również od innych czynników, np. takiego jak poziom cholesterolu, zwłaszcza jeżeli mówimy o powikłaniach sercowo-naczyniowych. W związku z tym, przynajmniej raz w roku trzeba oznaczać poziom lipidów, cholesterolu i jego frakcji. Poprzez badanie laboratoryjne możemy oznaczyć również potencjalne powikłanie jakim jest nefropatia cukrzycowa. Oznaczając raz w roku: kreatyninę, czy obecność małych białek w moczu w kierunku mikroalbuminurii. 

W przebiegu cukrzycy mogą rozwinąć się również choroby współtowarzyszące takie jak choroba trzewna (celiakia), czy autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (Hashimoto). Dlatego tak ważne jest oznaczanie wskaźników w kierunku tych chorób. Nasz układ sercowo-naczyniowy jest tym, który w przebiegu cukrzycy narażony jest najbardziej, jeśli chodzi o jej powikłania. Warto poświecić uwagę i poddać raz w roku ocenie wydolność naczyń i serca. Poprzez wykonanie badania EKG, próbę wysiłkową, badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych oraz w granicach swoich możliwości przez zaopatrzenie  się w ciśnieniomierz, w celu codziennego pomiaru ciśnienia tętniczego. 

Pamiętajmy o naszych wizytach u specjalistów. Z naszym lekarzem diabetologiem powinniśmy się widzieć przynajmniej 3-4 razy w roku. Wizyta okulistyczna ze szczególnym uwzględnieniem badania dna oka przynajmniej raz w roku. Natomiast w przypadku wystąpienia już powikłań cukrzycowych, powinniśmy w sposób szczególny trzymać się częstszych i systematycznych wizyt u diabetologa i postępować  zgodnie z zaleceniami tego specjalisty. Pomoże to w lepszej opiece i zaplanowaniu szczegółowego leczenia, celem powstrzymania dalszego rozwoju powikłań cukrzycowych. Dobre monitorowanie cukrzycy, nie musi wiązać się wcale z czekaniem w kolejkach, które nie mają końca. Wystarczy, że dobrze to zaplanujemy. Pamiętajmy też, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dobra edukacja jest podstawowym elementem profilaktyki powikłań cukrzycowych. Decydujemy każdego dnia o tym, jak będzie wyglądać przyszłość z cukrzycą. Dlatego poświęćmy jej dzisiaj trochę czasu, aby w przyszłości mieć go więcej…


Pozdrawiam Was cukierkowo i na dobrym poziomie, Ania :)

Komentarze

Popularne posty