Trenuj efektywniej.

Witajcie,
Myśląc o treningu i efektach jakie ma on nam zafundować, przede wszystkim trzeba postępować mądrze. Nie zawsze jest to takie proste, chociażby ze względu na zbyt ambicjonalne podejście do zadania. Nie wystarczy biegać codziennie, czy jeździć na rowerze z tą samą intensywnością, aby budować coraz lepszą formę, czy spalać tłuszcz. Nasz organizm szybko się adaptuje do danego treningu i po czasie okazuje się, że trenujemy długo, a efekty są wręcz odwrotne jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej W dzisiejszym artykule o zasadach, które uczynią  nasz trening jeszcze bardziej efektywnym…


Można oczywiście ambitnie trenować codziennie i za każdym razem podkręcać obroty, ale... Bez regeneracji i odpowiedniego zadbania o mięśnie, wcześniej czy później nabawimy się solidnej kontuzji. Wyłączenie z cyklu treningowego nawet na krótki czas powoduje, że nasza wydolność znacznie spada. W praktyce oznacza to jedno, że po przerwie musimy rozpocząć od nowa budowanie swojej formy. Oczywiście istnieje coś takiego jak pamięć mięśniowa, która bez wątpienia pomoże nam w powrocie. Ale, lepiej nie musieć się przekonywać jak to wszystko wygląda w praktyce, bo tak naprawdę szkoda jest czasu i zdrowia. Skupiając się jednak na samym treningu.

Podkręcamy intensywność.
Jeżeli każdego dnia biegamy, czy pokochaliśmy jazdę na rowerze i każdego dnia pokonujemy określony dystans w identycznym tempie  i na tym samym podłożu, nasze efekty zarówno jeśli chodzi o postępy treningowe, czy spalanie tłuszczu ulegają spowolnieniu.  Ważne jest, aby zwiększać intensywność wysiłku, który da nam większe spalanie tłuszczu oraz umożliwi rozwój włókien szybko kurczliwych. Wysiłek na tętnie - 70% tętna maksymalnego, spowoduje, że będzie ciężko, ale podkręcamy swoje spalanie w czasie treningu i na 14 godzin po nim. Im więcej mamy mięśni, tym lepsze i większe spalanie tłuszczu, nawet podczas spoczynku. Nasz układ krwionośny  szybciej przystosowuje się nowych bodźców, niż mięśnie i stawy. Dlatego tak ważna jest regeneracja, przeplatanie intensywniejszych treningów z wolniejszymi oraz uzupełnianie ich np. treningiem obwodowym.

Biegi mieszane.
Większości z nas wciąż zależy na poprawianiu swoich wyników jeszcze  bardziej. Jednak serwowanie sobie identycznych treningów przestaje przynosić podobny efekt spalania w porównaniu z tym, jaki można zaobserwować na początku swojej przygody ze sportem. W momencie kiedy chcemy jeszcze bardziej podkręcić spalanie, warto zafundować sobie właśnie biegi mieszane, gdzie poprawiamy i spalanie i wydolność. 
  • Podbiegi. Bieg pod górkę, w którym wzmacniamy nogi i płuca. Raz w tygodniu dobrze jest zafundować sobie tego typu trening, w którym kilka razy wbiegamy pod górkę o różnym stopniu nachylenia w czasie 30-60 sekund. Wraz z poprawą formy wybieramy górki bardziej wymagające. 
  • Bieg interwałowy. Bieg, w którym na krótko przyspieszamy osiągając 75-90% swoich możliwości, po czym zwalniamy. 400 metrów szybkiego biegu, 400 spokojnego pozwalającego złapać oddech i przygotować się do kolejnej powtórki. Powtarzamy to kilka razy. Po kilku tygodniach, gdy organizm przyzwyczaja się do interwałów, skracamy odcinek spokojnego biegu, albo wydłużamy o 200 m odcinek przyspieszenia. 
  • Długie wybieganie. Potrzebne wszystkim osobom startującym w Półmaratonach i Maratonach, bez którego ciężko byłoby porwać się na długie dystanse. Podczas treningu pracujemy spokojnie i poprawiamy bazę tlenową, wzmacniamy wytrzymałość i wytrwałość psychiczną oraz zwiększamy ilość czerwonych krwinek i naczyń włosowatych w mięśniach. Trenujemy serce, by wydajniej pompowało krew. Rozpoczynamy od 1/3 dystansu jaki pokonujemy w tygodniu. Wydłużając go co 2 tygodnie o 2-3 km. 

Trening, trening i jeszcze raz trening, byle wciąż z głowa na karku. Każda dyscyplina  wymaga ciągłego analizowania i wprowadzania poprawek, aby piąć się w górę i być lepszą wersją dnia wczorajszego. Podkręcenie obrotów, czy wprowadzanie treningów mieszanych, nie tylko przyczynia się do progresu, ale również czyni nasze treningi  ciekawszymi. W sporcie  od czasu do czasu można odczuwać monotonię i znużenie, dlatego warto od czasu do czasu wprowadzić pewne zmiany, które spowodują jeszcze więcej dobrego dla naszej formy. Życzę Wam powodzenia :)

Pozdrawiam, Ania :)

Komentarze

Popularne posty