Cukrzyca i seks.

Witajcie,
Maj to szczególny miesiąc. Przyroda budzi się do życia i ma wtedy najpiękniejszy wygląd. Świeżość zieleni, która już nigdy później nie wygląda tak samo okazale, jak właśnie w momencie swojego rozkwitu. Chociaż nie o przyrodzie w sensie dosłownym ma być dzisiejszy artykuł, a o tym, że to właśnie w maju zakochujemy się najchętniej. Miłosne uniesienia, które mimo wszystko przy naszej cukrzycy powinny być pod szczególną kontrolą. Tym szczególniejszą zwłaszcza przy niewyrównanej metabolicznie cukrzycy... Nie zaplanowana ciąża, czyli tzw. wpadka w cukrzycy się niestety zdarza, w końcu cukrzyk to również człowiek i u niego hormony buzują. Dzisiaj zatem temat zabezpieczeń przed ciążą…


Niby wydaje się, że jesteśmy  społeczeństwem świadomym, ale czy tak do końca i zawsze jest? Niestety wciąż wielu z nas unika tematu związanego z seksem jak ognia, a o zabezpieczeniu nie pomyśli, bo nawet nie zdaje sobie sprawy jak ważnym elementem współżycia to jest. Nie tyle dla aktywnej seksualnie pary mającej do siebie zaufanie etc., ale przede wszystkim dla dziecka, które z braku odpowiedzialności może zostać w końcu poczęte. A przecież nawet jeśli jesteśmy świadomi i wyedukowani, to czy zawsze będziemy pamiętać o tym, aby w chwilach miłosnych uniesień się zabezpieczyć? 

Nie myślę tutaj o wszystkich aktywnych seksualnie diabetykach. W końcu jakaś część z nich jest dobrze glikemicznie wyrównana i pragnie mieć potomstwo. Sporo osób jednak nie powinna narażać siebie i mogącego począć się dziecka, na masę patologii jakie mogą się ujawnić na skutek właśnie tego, że cukrzyca u matki była niewyrównana. Zdarzają się nawet przypadki osób, gdzie wartość hemoglobiny glikozylowanej, czyli naszego parametru świadczącego o wyrównaniu naszej cukrzycy w ostatnich 3 miesiącach w momencie zapłodnienia przekracza często 10%, a u niektórych nawet 14%. Ciąża w przypadku kobiety z cukrzycą powinna być zaplanowana, pod kontrola lekarską oraz przede wszystkim jej cukrzyca powinna być bardzo dobrze wyrównana.

Kiedy zdarza się najwięcej wpadek? Oczywiście, że w okresie dojrzewania. Młodzi, często gniewni, zbuntowani i najczęściej niewyrównani metabolicznie. Rodzice przestają być autorytetem i młodzież zaczyna szukać tych, którzy z jakiś powodów będą w stanie ich zainteresować. Bardzo często też wchodzą w inne środowiska, a rodzice przestają tracić kontrolę nad swoimi pociechami. Pojawiają się pierwsze miłości, a wraz z nimi pierwsze doświadczenia, w tym seksualne. Rzadko kiedy taka młoda osoba będzie w stanie nie spróbować wejść w świat, którego wcześniej nigdy nie doświadczyła, a jeszcze jeśli jest zakochana po uszy to tym bardziej. W takich momentach cukier i jego wyrównanie są ostatnią rzeczą o jakiej młoda osoba pomyśli. Oczywiście nie twierdzę, że tak zawsze jest. W końcu bywają rodziny, w których proces edukacji i świadomości seksualnej odbywa się prawidłowo. Najczęściej edukacja wzmocniona jest właściwą relacją dziecko- rodzic. 

Historia, którą ja osobiście znam, która jest właśnie skutkiem bardzo niewyrównanej cukrzycy jest straszna, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Ciąża poczęta z HbA1c powyżej 12%,. Jeżeli poczęta, to prawdopodobnie bez żadnego zabezpieczenia. Przyszła mama z przewlekłymi powikłaniami. Dziewczynka urodziła się bez części lewej rączki od wysokości łokcia i nóżki od kolana. Poza tym wraz z wiekiem i rozwojem dziecka ujawniają się kolejne schorzenia. Jednym słowem serce się kraje. Błąd, który również do końca życia będzie dźwigało dziecko.

Takie sytuacje zdarzają się nie tylko ludziom młodym w wieku dorastania, ale również wydawałoby się już dojrzałym. Niestety niewyrównanie metaboliczne cukrzycy najczęściej ma swoją przyczynę. Często powinno być ono wskazówką dla rodzica, lekarza diabetologa, że dziecko, pacjent ma głębsze problemy, z którymi nie potrafi sobie poradzić. W związku  z tym będzie też będzie bardziej narażone na sytuacje ryzykowne. Gdy ktoś dzisiaj pyta z czym kojarzy mi się niewyrównana cukrzyca, moja odpowiedz brzmi najczęściej, że z poszukiwaniem drogi do własnego ja. Człowiek młody poszukujący, który z boku stwarza problemy dużo chętniej i łatwiej ulega sytuacjom niebezpiecznym i zagrażającym jego zdrowiu. Szukając, jest w stanie zapłacić najwyższą cenę, aby dotrzeć do prawdy. Podobnie jest z szukaniem akceptacji i zrozumienia. Jeśli w domu rodzinnym brakuje ciepła, miłości i akceptacji, to dziecko w pewnym momencie jej poszuka gdzie indziej i wtedy może być za późno na edukowanie, uświadamianie i przede wszystkim właściwe relacje. Kupienie dziecku obu płci prezerwatywy, nie będzie zachętą do rozpoczęcia inicjacji seksualnej, bo nie o to chodzi, a wyrazem rodzicielskiej troski, zaufania oraz rodzajem bezpiecznika dla dziecka. Zwłaszcza kiedy dziecko jest obciążone cukrzycą, a jego wyniki dają dużo do życzenia. W sumie to dziecko, czy też ktoś bardziej dorosły, każdy powinien mieć gumkę przy sobie, w końcu to za wiele nie waży. Jak pokazują badania opinii publicznej, spora liczba zarówno kobiet i mężczyzn pragnie odbyć stosunek płciowy z nieznanym dotąd partnerem, partnerką. Ciepłe miesiące tylko temu sprzyjają. Pamiętajmy jednak, aby mimo wszystko nie tracić tego, co w tym wszystkim jest zawsze najważniejsze - rozsądku. Dbając zawsze o swoje zdrowie, bo o ile swoje chwilowe pragnienie, fantazje zrealizujemy, czy młodzieńczą ciekawość zaspokoimy, nie zawsze może to wyjść dobrze naszemu zdrowiu. Skoro już o seksie, w kolejnym niedzielnym artykule będzie ciąg dalszy, jak wyrównanie cukrzycy wpływa na satysfakcje seksualną. Pamiętajmy - Kochajmy się, ale z rozsądkiem :)

Pozdrawiam, Ania :)

Komentarze

Popularne posty