Cukrzyca a zmiany skórne.

Witajcie,
Przy cukrzycy dbałość o skórę jest równie ważna, co dbanie o właściwą glikemię. Okres wakacyjnych ciepłych dni zachęca do korzystania w pełni. Wtedy najczęściej ściągamy skarpetki z stóp. Bo w końcu mimo, że moda na połączenie skarpetek z sandałami powraca, to jakby nie było chcemy czuć się lżej i swobodniej. Lato to też okres, w którym dużo więcej i częściej nasza skóra się poci. Szczególny dyskomfort odczuwają osoby z nadwagą, czy otyłością, które są dużo bardziej narażone wówczas na otarcia i zmiany skórne. Nadwaga i cukrzyca to już spory problem dla skóry. W dzisiejszym artykule jak zadbać o skórę, aby czuć się dobrze, ale też i zachować jej zdrowy wygląd…


W trakcie swojego dotychczasowego romansu z cukrzycą, nie zapamiętałam momentu, kiedy to odmawiałam sobie przyjemności paradowania po plaży na boso, czy też zamiast japonek wybierałam rozwiązania, które będą dodatkowym zabezpieczeniem dla stopy w ciepłe dni w postaci np. skarpetek. Oczywiście zawsze mam świadomość, że na plaży różne rzeczy można znaleźć, że mogę się w każdej chwili skaleczyć itd. Z drugiej zaś strony nie jest powiedziane, że na pewno mnie to spotka… Poza tym, aby doszło np. do stopy cukrzycowej, którą większość kojarzy z przykrych i nieprzyjemnych zdjęć, tak naprawdę trzeba się o to postarać… Jeżeli ktoś każdego dnia ogląda swoje stopy, skórę, to dostrzega wszystkie niepokojące zmiany, nie ma innej opcji.

Dlatego też, nie zamierzam sobie odmawiać takiej i innej parady, bo w końcu są wakacje, które nie powinny być ograniczeniem. Wakacje to wolność do…, i wolność do…, również z cukrzycą. 

Dbałość o skórę powinna tak naprawdę zaczynać się od źródła. Cukier wiadomo, lubi bakterie, a im gorsze wyniki wyrównania, tym tych bakterii w przypadku awarii skóry będzie więcej i będą również szybciej się rozwijać, namnażać. Można zatem uznać to za rodzaj motywacji, chcesz przechadzać się boso po plaży, dbaj dobrze o cukier, a na pewno nie będzie to poruszanie się jak po polu minowym, tylko swobodnym i lekkim rodzajem tańca…

Moja kosmetyczka jakiś czas temu opowiedziała mi historię kobiety, która wykonała serie zabiegów poprawiających jakość i wygląd skóry twarzy. Wydała sporo pieniędzy. Oczekiwała super efektów, ale nie uwzględniła, że styl życia, odżywianie itd., również mają ogromne znaczenie, czy skóra wygląda zdrowo i pięknie, czy też odwrotnie. Przy cukrzycy dużo łatwiej również o wypryski na twarzy, które nie zawsze goją się równie szybko i dobrze w porównaniu z osobą, która cukrzycy nie ma. Piękna i zdrowa skóra na twarzy? Chyba nie ma kobiety, która o tym nie marzy. Warto zatem zadbać o dobry sen, właściwe nawadnianie, odżywianie i oczywiście wyrównanie metaboliczne cukrzycy.  

Otyłość, nadwaga, to spory problem Polaków, ale wśród nas słodkich aż 88% ma nadwagę. Lista dolegliwości skórnych cukrzyka z nadwagą dodatkowo się wydłuża. Jednym z  nich jest owrzodzenie w przebiegu niewydolności żylnej, w efekcie której może dochodzić do niewydolności zastawek żylnych, poszerzenia żył i w konsekwencji do żylaków. W niewydolności, o której mowa, dochodzi do stwardnienia tkanki skórnej i trudno gojących się owrzodzeń. Oprócz tego cierpią też stopy, które poddawane są większemu uciskowi podeszwowemu w trakcie chodzenia i stania. Nadmiar masy ciała zmienia  ustawienie stopy, dochodzi do urazów mechanicznych i  nadmiernego rogowacenia skóry.

Doskonale pamiętam jak często w upalne dni, kiedy to moja waga wskazywała ponad 75 kg, występowały u mnie odparzenia na skórze. Bardzo nieprzyjemny stan. Przy nadwadze, otyłości nie jest trudno o nadmiar fałdów skórnych, pod którymi łatwo o zmiany  w postaci odparzeń, owrzodzeń. Zaczerwienione powierzchnie w fałdach skórnych, takich jak fałdy podsutkowe, pachwinowe, pachowe i brzuszne, są spowodowane zarówno zwiększonym tarciem, jak i wilgocią w obrębie tych obszarów. Tego typu otarciom najczęściej towarzyszą zakażenia skóry drożdżakami lub zakażenia bakteriami. 

Zasada, lepiej zapobiegać niż leczyć, obowiązuję zawsze. Ogień zanim zacznie się palić, potrzebuje podpałki, więc warto postarać się o to, aby z iskry nie powstał pożar, który dużo trudniej jest zgasić. Cukry to po pierwsze, bo nawet jeżeli coś się zdarzy, to przy wyrównanej metabolicznie cukrzycy, wszelkie niepożądane zmiany goją się dobrze i w miarę szybko. Właściwe nawadnianie, odżywianie organizmu, w końcu to również jedne z ważniejszych czynników w budowaniu odporności. Dbałość o wygodne obuwie, które nie uwiera, nie uciska i przede wszystkim daje komfort stopie. Właściwe nawilżanie skóry, to również jeden z podstawowych elementów jej zdrowia. Cukrzyca sprzyja przesuszeniom, ale nie musi. Warto wydłużyć poranny, wieczorny pobyt w łazience o kilka minut, aby po pierwsze obejrzeć stopy, jakość skóry, a po drugie dobrze nawilżać. Daje to pięknie i zdrowo wyglądającą skórę oraz poczucie własnego komfortu i estetyki. Ja dodatkowo spożywam jeszcze każdego dnia świeży sok z marchwi,  co jest moim sposobem na dobrą cerę, ale to już na marginesie. Stopa cukrzycowa, czy inne nieprzyjemne problemy związane ze skórą, nie muszą dotyczyć cukrzyka, pod warunkiem, że o nie zadba zawczasu. Dbajmy więc :)

Pozdrawiam, Ania :)

Komentarze

  1. Po raz kolejny bardzo dziękuję za wspaniały wpis. Robi Pani dużo dobrego dla chorych na cukrzycę. Szczerze mówiąc jestem zdziwiona tak rzadkimi komentarzami na Pani stronie. Serdecznie pozdrawiam, Pani Aniu i czekam na kolejne rady.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuje Bardzo!!!Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty