Witamina B6 na talerzu cukrzyka.

Witajcie,
Witaminy, jak doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, są niezbędnym narzędziem w utrzymaniu zdrowia oraz homeostazy organizmu. Suplementacja witaminowa jest szczególnie ważna dla osób, które borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi, np. cukrzycą, osobom aktywnym fizycznie, sportowcom zawodowym, jak i osobom starszym. Staramy się zawsze czerpać źródła witamin z pożywienia, a kiedy jest to nie wystarczające, bądź niemożliwe, warto poddać się suplementacji. Jak pokazują badania, długo trwające niedobory witaminowe mogą doprowadzać do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Dzisiaj w artykule o witaminie B6 zwanej „królową metabolizmu”.


Witamina B6 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Jest ona jednym z kluczowych kofaktorów organizmu, czyli witamin niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Jak wspomniałam należy zawsze dążyć, aby wszystkie potrzebne nam do życia witaminy, makro- i mikroskładniki brać z pożywienia. Suplementacja za pomocą pigułek jest dobrą formą, ale jak wiadomo obciąża naszą wątrobę. Najwięcej witaminy B6 znajdziemy w: wołowinie, kurczaku, indyku, nasionach słonecznika, pistacjach, jajkach oraz rybach takich jak tuńczyk, łosoś, halibut, śledź. Jeśli chodzi o warzywa, to całkiem solidną porcję posiadają: szpinak, awokado, gryka, czarnuszka, ziemniaki.

Niedobór witaminy B6 w naszym organizmie wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Upośledza funkcjonowanie układu nerwowego (depresja, apatia, bezsenność), pracę serca, przyczynia się do infekcji. Zwiększa ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych. Dla nas, osób z cukrzycą, obecność witaminy B6 w codziennym odżywianiu, powinna być pod szczególna uwagą. Zabezpiecza ona glikolizę (procesy przemiany węglowodanów w celach energetycznych), glikogenezę (syntezę glikogenu) oraz glikogenolizę (rozkład glikogenu). W związku z tym jej niedobór upośledza metabolizm węglowodanów. U cukrzyków obserwuję się zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B6. Zwiększona produkcja glikortykosteroidów związana z hipoglikemią lub przewlekłym stresem, przyczynia się do zużycia zasobów tej witaminy. 

Odpowiednia ilość witaminy w codziennej racji żywieniowej dla dorosłej kobiety to 1,8 – 2,2 mg, w trakcie ciąży zapotrzebowanie jest większe i wynosi 3 mg, dla mężczyzny 2,2 – 2,6 mg. Z witaminą B6 nie należy też przesadzać. Witamina B6 w dużych dawkach staje się neurotoksyczna. Długotrwałe przekraczanie odpowiedniej dawki może doprowadzić do wystąpienia neuropatii obwodowej. Dawki neurotoksyczne oscylują od powyżej 500 mg do 1 g przez dłuższy okres, np. od ponad pół roku. Zaprzestanie spożywania witaminy B6 w nadmiarze cofa objawy.

Podsumowując,  witamina B6 i jej podstawowe funkcje to:
  • Bierze udział w przemianie aminokwasów, syntezie białek i przemianie tłuszczów, węglowodanów, a także w syntezie hemoglobiny i hormonów,
  • Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
  • Podnosi odporność organizmu, pomaga zwalczać stany zapalne,
  • Łagodzi uboczne skutki przyjmowania leków,
  • Oddziałuje na ciśnienie krwi oraz pracę mięśnia sercowego,
  • Jest pomocna przy chorobach nefrologicznych, leczeniu nerek, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych,
  • Bierze udział w utrzymaniu optymalnej flory jelitowej.


Dbajmy zatem o właściwą zawartość witaminy B6 na naszym codziennym talerzu :) Smacznego :)
Pozdrawiam, Ania :)

Komentarze

Popularne posty