Czy cukrzyca ma płeć?

Witajcie,
Listopad jest miesiącem, gdy sporo o cukrzycy jest m. in. w mediach i prasie . W końcu 14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Cukrzyca bez wątpienia jest chorobą cywilizacyjną i dotyka coraz większa ilość osób, których z każdym kolejnym świętem przybywa znacząco. Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą brzmi „Cukrzyca u kobiet – zdrowa przyszłość jest naszym prawem”. Nie bez powodu Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna zwraca uwagę na płeć w cukrzycy. W końcu na cukrzycę chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Grono kobiet diabetyczek na świecie liczy aż 199 milionów. Nie da się zaprzeczyć, ale to kobiety w cukrzycy mają niestety gorzej… Dlaczego?


Niestety wcale nie chodzi w tym momencie o kwestie związane z równouprawnieniem etc. W tym wypadku sprawa jest dużo trudniejsza, gdyż natury nie da się tak po prostu przeskoczyć. Dlaczego zatem kobiety mają gorzej? W końcu to one są narażone na cukrzycę ciążową, która zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Problem cukrzycy ciążowej dotyka 1 na 7 matek, gdyż średnio połowa z nich zachoruje na cukrzycę typu 2 w 5 do 10 lat po urodzeniu dziecka. My kobiety z cukrzycą jesteśmy dużo bardziej narażone na powikłania i zgony wynikające z zaburzeń naczyniowo–sercowych. Poza tym mamy dużo gorzej, jeśli chodzi o wyrównanie metaboliczne cukrzycy ze względu na cykle miesięczne. 

Mimo, że w Polsce bardzo często narzekamy na służbę zdrowia, opiekę itd., to jednak myślę, że nie wygląda to tak tragicznie, jak w innych krajach świata, ale też daleko nam do krajów wzorcowych. Skupiając się na Polsce, kiedy zachorowałam na cukrzycę w 1994 roku, zarówno dostęp do specjalistów, poziom edukacji, a także leczenie było naprawdę z mojego punktu widzenia słabe. Na przestrzeni 23 lat mogłam zaobserwować jak zmienia się podejście do cukrzycy i to zarówno w medycynie, w społeczeństwie, a także w samej polityce refundowania cukrzycy. Celem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej jest wyrównywanie szans kobiet z cukrzycą na dłuższe życie bez powikłań. Właśnie po to, aby każda kobieta miała równy dostęp do opieki, edukacji, technologii, aby osiągać jak najlepsze cele leczenia. Wyrównana metabolicznie cukrzyca to mniej zgonów, bo rocznie umiera nas ponad 2,1 mln na świecie. Wyrównana cukrzyca to również mniej poronień na wczesnym etapie ciąży oraz mniej urodzeń dzieci z wadami wrodzonymi.

Oczywiście można w tym momencie wyjść z założenia, że zanim to wszystko będzie wyglądało jak powinno, to upłynie jeszcze dużo czasu itd. itd. Oczywiście, nie nastąpi to jutro po naszym przebudzeniu, ani za tydzień, miesiąc, dwa. Pewnie potrwa to jeszcze kilka lat, ale… Wiecie, kiedy ja miałam swoje początki z cukrzycą i ktoś mówił mi, że medycyna idzie z takim postępem, że może za jakiś czas znajdzie się na cukrzycę lekarstwo… Nie wierzyłam i dzisiaj też nie wierzę w owe lekarstwo, bo za cukrzycą stoi biznes i nie da się go przeskoczyć. Nie wierzyłam też w to, że mój komfort życia z cukrzycą się zmieni i to do tego stopnia, że nie będę czuła się z nią źle. Nastanie moment, że będę mogła skanować glukozę, korzystać z osobistej pompy, czy też uprawiać z cukrzycą sport? Wyśmiałabym tego typu prognozy…, a jednak..

Prawda też jest taka, że zawsze cokolwiek nie dzieje się w służbie zdrowia, jakich nie ma się ograniczeń finansowych, to bardzo dużo zależy od nas kobiet. Od naszego podejścia i chęci. Nawet kiedy operuje się najlepszym dostępnym sprzętem umożliwiającym monitorowanie cukrzycy, kontrolę nad nią i zarządzanie nią, a brakuje dyscypliny, cierpliwości, chęci rozwijania, edukowania, współpracy z lekarzem, czy też dbania o swoją słodką przyjaciółkę, to trochę tak jakby mieć najlepszej klasy mercedesa i poruszać się nim po bardzo żyznym polu. Z cukrzycą można dożyć fajnych lat, ale też można przeklinać każdy dzień z nią i jakby tego było mało, to w chwili kiedy najmniej się tego spodziewamy cukrzyca zaczyna boleć… Dlatego dbania o siebie, własne zdrowie, nie należy odkładać i tutaj kieruję to zarówno do Kobiet i Mężczyzn. Właśnie dzisiaj jest ten moment, moment w którym można dokonać zmiany na lepsze. Zanim dożyjemy równego dostępu do tego, co zakłada Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna. Federacja zwraca uwagę tak naprawdę na zdrowie wszystkich kobiet. W końcu to kobiety bardzo często narzucają wzorce żywieniowe rodziny i wynikający z tego styl życia. Jak mówi powiedzenie „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość wadzi”. Zachowania prozdrowotne wynosi się z domu, albo nie. Tymczasem aż 70% przypadków zachorowania na cukrzycę typu 2 można uniknąć, poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Dzisiejszy artykuł pozostawiam do Waszej refleksji… Tymczasem życzę Wam Wszystkiego Dobrego z okazji Światowego Dnia Walki z  Cukrzycą. Moja prośba… Jeżeli spodobał Ci się artykuł, proszę o polubienie i udostępnienie. Wszyscy Walczymy o to co najważniejsze, czyli zdrową i dobrą przyszłość…

Pozdrawiam, Ania 


Komentarze

Popularne posty