Szpinak na talerzu cukrzyka.

Witajcie,
W upalne dni rzadko kiedy mamy ochotę na konkretne jedzenie. Zazwyczaj posiłkujemy się czymś lekko strawnym i chłodzącym. Zawsze jednak pamiętać trzeba, aby bez względu na panującą temperaturę dbać o zaspakajanie wartości odżywczych każdego dnia. W obecnej piramidzie żywieniowej najważniejsze miejsce zajmuje regularny sport, a zaraz po niej warzywa i owoce. Zważywszy na to, że większa część owoców ze względu na sporą zawartość cukrów prostych powinna być ograniczana, o tyle warzywa już nie. W dzisiejszym artykule czas na kolejne warzywo na talerzu cukrzyka i będzie nim szpinak. Dlaczego warto go spożywać?

Szpinak lubię od zawsze, tzn. od momentu, kiedy to miałam przyjemność spróbować go po raz pierwszy. Ten pierwszy raz miał miejsce w szpitalu, a więc można sobie wyobrazić, jak był zaserwowany. Nie doprawiony, przypominał rodzaj mało apetycznej papki. Jego podanie nie zachęcało mnie ani trochę, a ja postanowiłam spróbować tylko i wyłącznie z czystej ciekawości, gdyż nigdy wcześniej nie próbowałam tego warzywa. Oczywiście wtedy nie mając żadnego pojęcia, jakie walory odżywcze w sobie szpinak posiada. Mimo wszystko szpitalny szpinak mi zasmakował i to bardzo…

Mimo, że od mojego pierwszego spotkania ze szpinakiem upłynęło już sporo lat, to i tak wraz z wiekiem odkrywam jego walory smakowe oraz sposoby serwowania na nowo i niemalże za każdym razem spotykam się z nowym pomysłem. Dzisiaj najczęściej szpinak serwuje się z makaronem, jako farsz do pierogów, naleśników, jako dodatek do ryb, sałatek, koktajli, serów, owoców, czy też zup. Tych ostatnich nie jadam, więc się nie wypowiem na ten temat. Tak naprawdę sposób spożywania zależy tylko od naszej kreatywności i apetytu. W sezonie stawiamy na świeży szpinak i pamiętajmy, że jeżeli przygotowujemy go w postaci duszonej dla kilku osób, to zmniejsza on swoją zawartość i trzeba kupić go sporo. Porcja dla 3-4 osób to nawet do 2 kg.

Dlaczego szpinak warto serwować na letnim talerzu cukrzyka?
  • Niska zawartość węglowodanów, bogactwo błonnika i witaminy K. Niskotłuszczowa i węglowodanowa dieta nie tylko skuteczniej pozwalała kontrolować poziom cukru, ale również przyczynia się do dwukrotnie większej utraty wagi! Ponadto zawarte w nim potas i witaminy z grupy B uczestniczą w spalaniu węglowodanów i tłuszczów oraz przyśpieszają metabolizm.
  • Szpinak jest także bogaty w witaminę K odgrywającą ważną rolę w krzepnięciu krwi, witaminy z grupy B obniżają cholesterol, istotna dla opóźnienia procesów starzenia jest witamina E.
  • Bogactwo witaminy C oraz luteiny, a więc bardzo ważnych, gdyż chronią nas przed miażdżycą oraz zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszych oczu. Problemy z oczami oraz choroby związane z układem krążenia są bardzo częstymi późnymi powikłaniami cukrzycowymi u osób dotkniętych tą chorobą,
  • Działanie antystresowe szpinaku to zasługa zawartego w nim magnezu. Odpowiednia jego dawka poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, obniża podatność na stres oraz uspokaja, zapobiega też bólom i zawrotom głowy,
  • Obniża ciśnienie, a więc kolejny problem zdrowotny na który bardzo często narażone są osoby z cukrzycą. Ze względu na wysoką zawartość potasu liście szpinaku pomagają walczyć z nadciśnieniem tętniczym. Poza tym potas doskonale współdziała z magnezem, tworząc dodatkową ochronę dla właściwej pracy naszego serca. 

Moja ulubiona wersja szpinaku w sezonie letnim to jako dodatek do sałatek oraz koktajlu. Obie kompozycje sprawdzają się wyśmienicie i lekko. Często szpinak zalecany jest jako źródło żelaza w diecie wegańskiej, czy wegetarianizmie, a także przy anemii. Niestety nie jest on dobrym źródłem, gdyż żelazo z produktów roślinnych nie przyswaja się tak dobrze. Szpinak nie jest dobrym wyborem dla osób cierpiących na kamicę nerkową, gdyż jest ich budulcem kamieni nerkowych. Jaka jest ulubiona wersja szpinaku, a może macie jakieś danie, którym chcecie się podzielić? Podzielcie się koniecznie w komentarzu ;)

Komentarze

  1. Ja uwielbiam szpinak zapiekany w bułce kajzerce lub bagietce , z czerwoną cebulką, fetą i pieczarkami z sosem czosnkowym.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brzmi bardzo Apetycznie👌Smacznego, Pozdrawiam😊
      Ania

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty