Obniżamy cukier i chudniemy w 8 tygodni.

Witajcie,
Z początkiem wiosny często w wielu z nas pojawia się chęć zrzucenia kilku zbędnych kilogramów. Wakacje coraz bliżej, no i naturalnym jest, że chcemy dobrze wyglądać. Nie będzie to łatwe, zazwyczaj myślimy na początku, bo w końcu tyle razy już próbowaliśmy i szybko się zniechęcaliśmy. Owszem łatwo nie będzie, bo w końcu chodzi o gubienie zbędnych kilogramów, a w końcu dobrze jest dobrze zjeść. Myślę, że w momencie kiedy decydujemy się na tzw. redukcję masy ciała, to nasze „dobrze”, jeżeli chodzi o odżywianie wcale nie musi tracić na wartości, wręcz przeciwnie, może na niej zyskać. W dzisiejszym artykule główne założenia „Schudnij i obniż cukier w 8 tygodni”



Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne podczas, których przeważnie jemy więcej, jemy też tłusto i kalorycznie i niestety mamy również gorsze poziomy cukru. Poza tym w naszym świątecznym jadłospisie są potrawy, których nie mamy w zwyczaju spożywać na co dzień. Dochodzi do tego obliczanie WW oraz WBT i niestety nie zawsze jesteśmy w stanie ogarnąć swój świąteczny talerz, a tym bardziej z niego zrezygnować?

Może w tym roku podczas Wielkanocy zrobić wyjątek? Nie będzie łatwo, ale pomyśl ile później będziesz miał satysfakcji z siebie? A poza tym zjesz smacznie, zdrowo, nie przybędzie Ci na wadze, a i Twoje poziomy glukozy będą na dobrym poziomie. W ty miejscu już teraz zapraszam do śledzenia mojego Facebooka i Instagrama, gdzie wkrótce zrealizuję moje ulubione przepisy z książki „Schudnij i obniż cukier w 8 tygodni” dr Clare Bailey i dr Sarah Schenker.


Główne założenia 8 – tygodniowego planu odżywiania regulującego poziom cukru we krwi:
  • jest oparta na diecie śródziemnomorskiej, w której do minimum ogranicza się spożycie szybko trawionych węglowodanów skrobiowych, na rzecz pokarmów bogatych w witaminy i flawonoidy,
  • jest dużo łatwiejsza w zastosowaniu niż dieta niskotłuszczowa,
  • smaczna, nieskomplikowana, a jej przygotowanie nie wymaga ogromu czasu,
  • może być stosowana niemalże we wszystkich kuchniach świata,


Zasady odżywiania według nisko węglowodanowej diety w stylu śródziemnomorskim:
  1. Ogranicz lub wyeliminuj całkowicie produkty z skrobiowe i z białej mąki np. makaron, białe pieczywo. Ich spożycie powoduje szybki wzrost glukozy i jej wahania. 
  2. Całkowicie zrezygnuj z cukru, słodkich przekąsek, napojów i deserów. Cukier prosty powoduje gwałtowny wzrost glukozy, a poza tym uzależnia.
  3. Spożywaj dużo warzyw. Tak naprawdę to nasz każdy posiłek powinien zawierać warzywa i stanowić ponad połowę naszego talerza. Także niech Twój talerz będzie jak najbardziej kolorowy.
  4. Jedz owoce, ale nie więcej niż 1-2 razy dziennie. Najlepsze będą jagody, borówki, których spożycie jest z korzyścią dla oczu, ale także nasze polskie jabłka, gruszki. Pamiętaj, aby spożywać ze skórką, pod którą jest najwięcej wartości odżywczych,
  5. Spożywaj wysokojakościowe białka (40-50 g dziennie). Ponieważ nasz organizm nie magazynuję białka musimy dbać o to, aby każdego dnia dostarczać go w odpowiedniej porcji dla organizmu w trosce o mięśnie. Poza tym produkty białkowe hamują apetyt i pomagają w odchudzaniu. Dobre białko znajdziemy w tłustych rybach, jajkach, owocach morza, soi, a także przede wszystkim w mięsie, 
  6. Spożywaj nabiał oraz zdrowe tłuszcze i oleje np. oliwa z oliwek, jogurty, sery, orzechy, krewetki, awokado, mleko kokosowe, które nie tylko poprawiają smak potraw, ale również są źródłem wolno uwalnianej energii. Mimo, że 1 g tłuszczu jest bardziej kaloryczny niż 1 g węglowodanów, to jednak po jego spożyciu czujemy się dłużej najedzeni. Dodatkowo przez dodanie odrobiny tłuszczu do węglowodanów prostych, spowolniony zostaje proces przyswajania cukrów przez organizm. Zdrowe oleje pomagają również przyswajać ważne dla organizmu witaminy: A, D, E i K.
  7. Przekonaj się do octu. Dwie łyżeczki w ciągu dnia dodane do potraw wspomagają odchudzanie, redukują tłuszcz trzewny (odkładający się w pasie), a także poprawiają wrażliwość na insulinę. Dodanie 2 łyżeczek octu do posiłku obniża skok cukru po posiłku aż o 20%.


Myślę, że warto pomyśleć na zaletami 8 – tygodniowej diety, bo to tylko osiem tygodni i aż tyle zalet. Jeżeli jeszcze Was nie przekonałam, na  kulinarną inspirację  z książki zapraszam na mojego bloga. Tymczasem życzę Wam smacznego i zdrowego świątecznego czasu.

Komentarze

Popularne posty