Te kilka centymetrów mniej…

Witajcie

Słowem wstępu rozpoczynając nowy post, dzisiaj rano zdałam sobie sprawę, że równo za miesiąc będzie wigilia. Przeraża mnie fakt, ze ten czas ucieka tak szybko, a im jestem starsza, tym mam więcej do zrobienia, a moja doba jest coraz „krótsza”. Ciekawa jestem jak wiele z Was, kieruję do kobiet, myśli o wbiciu się w upragnioną kreację sylwestrową. Zatem może to o czym dzisiaj pomoże odrobinę osiągnąć ten cel, jak nie w najbliższego Sylwestra, to ten za rok już na pewno:)



Pisząc swoją prace magisterską przeszłam chyba przez wszystkie możliwe diety, w życiu osobistym było ich trochę, ale i tak była to namiastka tego o których pisałam. Przeprowadzając badania tylko 5% respondentek odpowiedziało przecząco na pytanie czy kiedykolwiek stosowały jakąkolwiek dietę celem obniżenia swojej wagi ciała? Zatem śmiało można stwierdzić, że każdy w swoim życiu doświadczył bycia na diecie. Najlepszy sposób, aby zrzucić zbędne kilogramy podobno brzmi MŻ. Okazuję się jednak, że wbrew powszechnym teorią dieta MŻ nie jest skuteczną metodą straty masy ciała, ze względu na nieefektywne hamowanie ośrodka głodu. Należy spożywać duże porcje żywności o niewielkiej gęstości odżywczej, co skutecznie stymuluje ośrodek sytości, dobrym porównaniem jest np. ½ bułki pełnoziarnistej z serem i masłem, masa ok 80 g, zawartość kaloryczna 250-300 Kcal do gotowanego brokułu ok 100 g, 250-300 Kcal, otóż to, brokuł spowoduję większe poczucie sytości niż bułka.

Jak oszukiwać ośrodek głodu i sytości:
- Spożywaj dużo wody,
- Sięgaj po produkty z wysokim IS (indeks sytości)
- Spożywaj produkty o niskim IG i ŁG (indeks glikemiczny, ładunek glikemiczny),
- Spożywaj produkty bogate w białko, wodę i błonnik pokarmowy,
- Spożywaj produkty o niskiej gęstości odżywczej,
- Preparaty na bazie alkalodidów np.kofeiny „okłamują OUN” co powoduje zmniejszenie odczucia łaknienia jednak po ich odstawieniu pobudza się ośrodek głodu

Ponieważ padło tutaj kilka terminów wyjaśniam po krótce, szerzej omówię w innym poście.

Indeks sytości (IS) – określa subiektywne odczucie sytości po spożyciu produktu.
Indeks glikemiczny (GI) – jest to wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu żywności zawierającej 50g węglowodanów w porównaniu do wzrostu stężenia glukozy we krwi po spożyciu 50g cukru (GI glukozy = 100)
Ładunek glikemiczny (GL) - iloczyn indeksu glikemicznego i zawartości przyswajalnych węglowodanów w danym produkcie.



Bardzo ważną kwestią jest również stosowanie się do następujących zaleceń żywieniowych:
1) Spożywanie co najmniej 3 posiłków dziennie najlepiej 4 - 5 (lub nawet większej ilości posiłków dziennie – mechanizmy głodu i sytości)
2) Przerwy między posiłkami nie powinny być większe niż 4-5 godzin.
3) Śniadanie powinno spożyć się nie później niż 1 godzinę po obudzeniu.
4) Kolację spożywamy około 2-3 godziny przed snem.
5) Spożywamy co najmniej 2 litry płynów dziennie (1 ml wody na 1 kcal spożytego pokarmu)
6) Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana !


Dla nas osób z cukrzycą ma to fajne zastosowanie, gdyż pomaga w sposób znaczący  zachować glukozę we krwi na wyrównanych poziomach, także polecam. Sami widzicie jak można się tym bawić, a co najlepsze, ze wcale zdrowe odżywianie, czy redukcja wagi nie musi oznaczać reżimu zwanego głodówką.  Gdyby ktoś z Was potrzebował tabel z IS, GL, czy GL, służę pomocą, bez problemu jednak da się je znaleźć w wyszukiwarce internetowej. Życzę dużo zdrowych smaczności na  talerzach J

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty