Cukrzyk na redukcji.

Witajcie,
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Niektórzy już od kilku dobrych tygodni przygotowują się do wyjścia na plażę. Inni myślą i odkładają zabranie się za siebie z tygodnia na tydzień, albo i na jeszcze później. Jest jeszcze trzecia grupa, ludzie, którzy nie powinni szukać diet redukcyjnych, a i tak wmawiają sobie i otoczeniu, że są za grubi. Właśnie przedstawiciele tej ostatniej części mają najgorzej. Dlaczego?, bo nie ważne ile uda im się zrzucić, czego nie zmienić w własnym wyglądzie, to i tak będzie niedobrze. Wiecznie niezadowoleni z siebie i własnego wyglądu. Tymczasem dzisiaj będzie o redukcji w słodkim życiu z przykładowym dziennym jadłospisem...


Zanim jednak przystąpimy do osiągania swojej wymarzonej sylwetki, na pewno trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Najważniejsze brzmi oczywiście o cele? Im lepiej zostaną określone i sprecyzowane, tym będzie nam łatwiej wytrwać w trudnych momentach. Nasze wyrzeczenia dietetyczne, których bez wątpienia przy redukcji nie będzie brakować, wcale nie muszą być jednak tak trudne, jak może się wydawać. Pierwszy tydzień jest najgorszy, a później organizm domaga się coraz mniej, albo robi to coraz rzadziej. 

Wracając jednak do celu, który jest związany z wakacjami i naszym lepszym wyglądem, nie powinno się zapominać o tym, co w tym wszystkim powinno być dla nas najważniejsze? Oczywiście nasza glikemia i zdrowie. Można się pokusić o zrobienie szybkiej redukcji, opierając się w przeważającej części na białkach i tłuszczach, ograniczając węglowodany do minimum. Niestety jest to bardzo ryzykowne, zwłaszcza przy cukrzycy. Wcale nie ze względu na ryzyko niedocukrzeń będących skutkiem braku węgli, wręcz przeciwnie. W końcu węglowodany są nam potrzebne zwłaszcza o poranku, jak pisałam w ubiegłotygodniowym artykule: Śniadanie cukrzyka.

W ubiegłym roku zafundowałam sobie tygodniową dietę opartą w większości na białkach i tłuszczach, wykluczając węglowodany. Już na drugi dzień czułam jakbym była zakwaszona, z każdym dniem było coraz gorzej. Nie badałam poziomu acetonu w moczu, bo nie posiadałam wówczas pasków. W momencie kiedy przestałam tę dietę  stosować, wszystko wróciło do normy. 

Dieta białkowo-tłuszczowa jest bardzo dobrym wyborem przy redukcji, ale nie należy zapominać o węglowodanach. Obecnie stosuję tą dietę, ale rano nie zapominam o tym, aby przede wszystkim dać organizmowi węglowodany. Nie powinno się rezygnować całkowicie z węglowodanów, czy innych ważnych składników odżywczych, bo w którymś momencie nasz organizm zacznie się ich domagać. Najczęściej nasza waga przybierze razy dwa i nasze wcześniejsze starania pójdą na marne. Nasze niezadowolenie z własnego wyglądu przybierze na sile. Ustawiając sobie jadłospis warto jest wykorzystać to, co w danej chwili świeże i dostępne, czyli warzywa i owoce sezonowe.


Przykładowe menu dla cukrzyka myślącego o redukcji

Śniadanie
Jaglanka
Kasza jaglana 3,5 łyżki ok 45,5 g
Len nasiona 1 łyżeczka 5 g
Banan ½ sztuki około 100 g
Żurawina suszona niesiarkowana bez dodatku cukru 1 łyżka 12 g
Śliwki suszone 2 sztuki 14 g
Orzechy włoskie 2 sztuki 8 g
Słonecznik nasiona ½ łyżki 5 g
Sposób przygotowania:
Kaszę jaglaną gotujemy według przepisu podanego na opakowaniu. Owoce suszone zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 10-20 minut. Namoczoną śliwkę kroimy w kostkę, banana w plastry, orzechy rozdrabniamy. Całość należy wymieszać, na wierzch jaglanki układamy banana.  Wartość energetyczna ok.  436 Kcal , białka 10 g, tłuszcze 10 g, węglowodany 80 g.

Śniadanie nr 2
Pudding z truskawkami
Truskawki około 100 g
Mleko kokosowe 1/3 szklanki 83 ml
Nasiona chia 1 łyżeczka 5 g
Przyprawy: cynamon mielony ½ łyżeczki ok 2 g, ekstrakt z wanilii 4 g, sól morska 1 szczypta
Sposób przyrządzenia:
Do wysokiego naczynia wlewamy mleko kokosowe, wrzucamy truskawki, dodajemy przyprawy i miksujemy. Pudding przekładamy do szklanki. Wartość energetyczna: około 100 Kcal, białka 2 g, tłuszcz 2 g, węglowodany 12 g.

Obiad
Grillowany łosoś w sosie z cytryny
Łosoś świeży 150 g
Sok pomarańczowy świeżo wyciśnięty 3 łyżki, 18 ml
Sok z cytryny 3 łyżki 18 g
Czosnek 1 ząbek
Przyprawy: imbir świeży 1 plaster 10 g, pieprz 2 szczypty, sól himalajska 2 szczypty.
Sposób przygotowania:
Łososia myjemy i osuszamy. Przygotowujemy marynatę, mieszamy w miseczce sok z cytryny i pomarańczy, tarty imbir, przeciśnięty przez praskę czosnek, pieprz i sól. Łososia zanurzamy w marynacie. Rozgrzewamy patelnię do grillowania i nakładamy łososia. Wartość energetyczna: około 430 Kcal, białko 30 g, tłuszcz 30 g, węglowodany 0, 4

Kolacja
Sałatka grecka
Roszponka 1 ½ garści 45 g
Ser feta 3 plastry 90 g
Pomidorki koktajlowe 5 sztuk 100 g
Ogórek zielony ½ sztuki 125 g
Cebula czerwona ¼ sztuki 26 g
Słonecznik nasiona 1 łyżka 10 g
Przyprawy: pieprz czarny w szczypty, zioła prowansalskie 3 szczypty
Sposób przyrządzenia:
Pomidorki kroimy na połówki, cebulę w piórka, a ogórka i fetę w kostkę. Mieszamy warzywa w misce i posypujemy serem feta, słonecznikiem oraz ziołami.  Wartość energetyczna około 296 Kcal, białko 21 g, tłuszcz 19 g, węglowodany 14 g.


Wprowadzając odpowiednie nawyki żywieniowe, pozwalając odseparować węglowodany od tłuszczów w jednym posiłku, zmniejszamy skoki cukru, hamujemy nadmierny apetyt, poprawiamy stan układu hormonalnego i co najważniejsze mimo zmniejszonej ilości węglowodanów, w drugiej części dnia nie odczuwamy przewlekłego przemęczenia, dzięki czemu możemy dać z siebie więcej. Życzę wymarzonych figur na wakacje i nie tylko :)

Pozdrawiam, Ania :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty