Odżywianie cukrzyca sport...



Witajcie,
Okres jesienny, jak wiemy sprzyja rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. Większość z nas tutaj, chociaż raz w życiu była przeziębiona. Stosowne ubranie do panujących warunków atmosferycznych to jedno. Warto również przyjrzeć się swojemu odżywianiu. Wybierając odpowiednie produkty w połączeniu z treningami, możemy zapewnić sobie żelazne zdrowie i świetne samopoczucie oraz bardzo dobre wyniki. Co zatem wybierać?


W zasadzie nie ma jednej prostej i ogólnej odpowiedzi. Trening, odżywianie, zawsze powinny być indywidualnie dostosowane do danej jednostki. Jesienią, zimą, będziemy stawiać na ciepłe produkty, które mają nas ogrzać. Wiosną a już na pewno latem, na takie, które mają nas chłodzić. Moje doświadczenie ze sportem pokazuje, że im dłużej trwa moja przygoda, tym większą uwagę zwracam na wybór dobrego paliwa. Jedzenie nie może powodować tylko i wyłącznie zaspokojenia mojego głodu, musi ono przede wszystkim dostarczyć mi tego co najważniejsze…

Wszelkie niedobory w diecie, jedzenie w pośpiechu, zbyt rzadko, a zbyt obficie itd., wszystko to wcześniej, czy później odbija się na naszym zdrowiu. Ja często stosuję dietę mieszaną. Oznacza to w praktyce, że wybieram sobie jakiś produkt, który spożywam na śniadanie np. przez kolejne 2-3 tygodnie. Dzięki temu udaje mi się bardzo dobrze kontrolować poziom glukozy, bo błędnie obliczyć WW, mogę tylko raz, no może dwa. Nasycam organizm danymi składnikami, z kolei kiedy zaczynam odczuwać znużenie, zmieniam menu. Kontroluję przy tym wszystkie parametry krwi, które na szczęście zawsze są w normie. Poza tym nie mam problemu z infekcjami, etc. Samopoczucie fizyczne i psychiczne oceniam na bardzo dobre.

Moje najlepsze wybory żywieniowe, które dają mi moc:

1. Kawa – świetny, naturalny napój pobudzający na dobry początek dnia. Wypijana na 45 minut przed treningiem(3-9 mg) podnosi ciśnienie w wyjątkowo leniwe dni. Więcej o kawie pisałam w poście: Na dzień dobry, dobra kawa. 

2. Nasiona chia – takie małe, a taka moc. Bogactwo m.in.: błonnika, kwasu omega-3, białka. Doskonale sprawdzają się jako jeden ze składników koktajli. Super wybór dla osób z cukrzycą: Chia - dobra w diecie u osób z cukrzycą. 

3. Pomarańcze – jeden z moich ulubionych cytrusów, który pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C, która jest silnym antyoksydantem. Poza tym owoc jest bogaty w błonnik. Doskonały po treningowy wybór.

4. Bataty – czyli nasze czerwone, słodkie ziemniaki, ja je uwielbiam. Mają niski indeks glikemiczny (48), więc są świetnym paliwem dla biegaczy. Poza tym zawierają beta-karoten potężny antyoksydant. O tej odmianie ziemniaka również już pisałam, bo to kolejny doby wybór w diecie osób z cukrzycą: Batat dobrze robi cukrzycy.

5. Jogurt grecki – doskonały na śniadanie, bo to porcja: białka, węglowodanów, wapnia, wit. B6, B12 oraz potasu. Nie można również zapominać o żywych kulturach bakterii probiotycznych, które bez wątpienia wzmacniają nasz układ odpornościowy. Wystarczy dodać ulubione owoce i nasze śniadanie będzie gotowe,

6. Jajka – zawierają komplet niezbędnych składników odżywczych: wapń, żelazo, fosfor, cynk, tiamina, wit. B6, B12, kwas foliowy, kwasy omega-3. Jedno duże jajko zjedzone na śniadanie, lub jako przekąska to porcja ok. 6 g. białka. Masz ochotę na więcej? - Jajko w diecie cukrzycowej i nie tylko.

7. Sok pomidorowy – to jedyny jaki preferuję i bardzo lubię. Likopen, który jest silnym przeciwutleniaczem zmniejszamy uszkodzenia oksydacyjne komórek po wysiłku. Dostarczamy sobie mnóstwo potasu, a przy okazji zmniejszamy o połowę ryzyko udaru mózgu,

8. Łosoś – najlepszy to oczywiście dziki, atlantycki. Ryba bogata w białko (25 g. w 100 g.) oraz kwasy omega-3. Ostatnie badania mówią o tym, że łosoś zawiera również bioaktywne białko, które ma dobry wpływ na nasze chrząstki w stawach,

9. Woda kokosowa – idealny, naturalny napój izotoniczny, który doskonale nawadnia i uzupełnia elektrolity. Dla osób aktywnych i intensywnie uprawiających sport najlepszy wybór. Więcej o wodzie: Woda kokosowa. 

10. Gorzka czekolada – gorzka, ale doskonała dla łasuchów. Spożywana w małych ilościach zwiększa wytrzymałość. Wystarczy dziennie mała kostka, aby odczuć przypływ mocy. Doskonała przekąska na podwieczorek, który nie jest w stanie podnieść nam cukru.


Mój ulubiony zestaw, który z czasem i tak będzie ulegał modyfikacjom. W życiu jednak o to chodzi, aby wprowadzać ciągłe zmiany, poszukiwać, ulepszać. Odżywianie, zwłaszcza zdrowe, nastawione na budowanie wytrzymałości, ale również te redukcyjne, każde musi zawierać ten ważny element - jakim bez wątpienia jest zmiana. Wybierajmy zatem zdrowo, nie zapominając również o radości i przyjemności jedzenia, bo to tez bardzo ważne ;) 

Pozdrawiam, Ania :)

Komentarze

Popularne posty